Posts filed under Lõuna-Aafrika

ROAD-TRIP LÕUNA-AAFRIKAS: kaelkirjak objektiivi ees, veinipudel seljakotis, lintsirge maantee rataste all

Kirjutab Triin Kambek, rändurist maailmakodanik ning Amazonas Reiside reisijuht


Miks reisida Lõuna-Aafrikasse?

Amazonas Reiside esimene Lõuna-Aafrika road trip on just edukalt läbi saanud. Räägime ka sulle, kallis lugeja, et lisaks minu ja Charlene fantastilisele seltskonnale, leidub ka muid põhjuseid, miks külastada Lõuna-Aafrikat. Küsisime reisikaaslastelt reisi viimasel päeval, mis neile kõige rohkem meeldis ja nende meeli ülendas ja nende abil saimegi koostada lühikese aga tabava nimekirja.

Imeline metsik vaheldusrikas loodus

Valged liivarannad, kaljune rannik ja kõrged lained, brokkoli-laadne iidne tihe metsatukk, kus elevandid kunagi vabalt jalutasid, poolkõrbe laadne maastik karoo, punane savi, mustad mäestikuahelad, mitmekesiste lillede ja taimedega matkarajad, viinamarjaistandused… Vaheldusrikas loodus ja dramaatiline maastik on üks põhilisi tõmbenumbreid ja ei vea oma atraktiivsusega alt. Lõuna-Aafrika asub mitte ühe vaid lausa kahe ookeani ääres! Valgeid liivarandu ilusate suurte ookeanilainetega jagub siia kilomeetrite kaupa. Rannikuala on enamasti lopsakas ja roheline, ilusate loodusparkide, kanuutamist väärt jõgede ja närvekõditavate rippsildadega.

Kohati on rannik hoopis kivine ja täis rahne nagu metsik Pärnu muul - nendes soppides meeldib käia vaaladel poegimas ja pingviinidel lihtsalt chillimas. Liikudes sisemaa poole, isegi kasvõi tunni jagu, muutub maastik kuivemaks, maapind punaseks ja saviseks, eemalt koidavad lõputud mäeahelikud. Kohalik sõna sellise poolkõrbeliku piirkonna kirjelduseks on karoo, mis on võrreldav Austraalia outback’iga. Meie road trip’i käigus said meie reisisellid nautida kaunist vaheldusrikkust ja metsikut loodust, mis jätkuvalt oma vaadetega ahhetama pani.

Kuna on siiski tegemist Aafrikaga, mis tähendab, et meie jaoks eksootilised loomad pole kunagi väga kaugel. Kohaliku loomakuningriigi suure viisiku hulka kuuluvad lõvi, cape pühvel, leopard, ninasarvik ja muidugi elevant. Enamikus safari parkides on võimalik kohata kõiki mainitud viit, lisaks veel kaelkirjakuid, jõehobusid, erinevaid hirvelisi, antiloope, sebrasid.

Toit ja vein

Braai. Meie kutsume seda tegevust hellitlevalt grillimiseks, aga kohalikud võtavad seda väga tõsise spordialana. Braai on lõuna-aafriklasele sama, mis sool on eestlasele. Peab olema. Ükski külastus siia riiki -lühike või pikk - ei möödu ilma braai’ta. Toidulaual kohtame alternatiivset varianti nii-öelda ‘suurest viisikust’: taldrikul peavad olema sealihast grillvorst, veiseliha tükk, kanakoib, lambchop ja boerewors (kohalik farmi grillvorst). Lisaks suurele kogusele lihale, mis tundub alati saadaval olevat, grillitakse väga oskuslikult ka kala, köögivilju ja võileibu (braaibroodjie) - sellises ‘toit tulel’ toiduvalmistusviisis leidub midagi ürgset ja lihtsat. Kuna Lõuna-Aafrika on ookeaniäärne riik, siis kohalik mereandide kvaliteet on fantastiline. Grillitud kala, krevetid, kalmaar, sushi - kõik viivad keele alla. Minul ja Charlenel on oma lemmikrestoranid ja kohad, kus väga häid mereande pakutakse - hea meelega võtame Sinu ka kaasa.

Lõuna-Aafriklaste prantslastest esivanemad (hugenotid) panid aluse lopsakale ja kvaliteetsele veinikultuurile, mis lokkab rõõmsalt siiamaani. Viinamarjaistandusi on riigi lõunapoolne osa paksult täis ja maitsmisrõõmu jätkub kauemaks. Minul isiklikult on väga hea meel, et Charlene vanematekodu asub Hemel-en-Aarde oru kõrval, mis on tuntud kui pinot noir org. See teadmine iseenesest teeb ämma ja äia külastamise veelgi toredamaks ;) Veinimõisad on oma toodangu üle väga uhked ja üritavad üksteisest võimalikult palju erineda, seega erinevate mõisate külastamine on alati põnev ja mitmekesine tegevus. Kohalikud lõuna-aafriklased sellega nädalavahetustel tegelevadki: sõidavad orus ringi ja mõnulevad ilusate vaadete ja maitsvate veinidega terve päeva. Miks mitte nendega ühineda? Sa ei pea olema veiniarmastaja või isegi teadma midagi veinidest - siinsed entusiastlikud veinieksperdid oskavad Sulle ilusti selgitada, mida sa jood ja kuidas seda juua.

Kohalikud inimesed

Minu vanaema oli väga üllatunud ja natuke isegi morn, kui ta kohtas mu lõuna-aafriklasest elukaaslast Charlene esimest korda 14 aastat tagasi ja avastas, et Charlene ei olegi mustanahaline! Jah, tõepoolest, Lõuna-Aafrika ei ole ainult Limpopo (mis on ka muide päris koht!), krokodillid ja niudevöös mustad kohalikud. Lõuna-Aafrika ajalugu on sama kirev kui need inimesed, kes siin elavad: segapudru hollandi, khoisan, saksa, prantsuse, malaisia, india, zimbabwe, portugali, nigeeria, inglise, zulu jne järeltulijatest ja neist igaüks on panustanud kohalikku kultuuri midagi endast, olgu see toit, vein, muusika, kõrbes ellujäämisoskus või purjetamine. Igale poole, kuhu satud võetakse sind vastu suure naeratusega ja sooja tervitusega, kohalik külalislahkus ei jäta ka kõige introvertsemat eestlast külmaks. Kõik kohad, mida meie road tripi jooksul külastasime, muuhulgas ka kohalikku squattercamp’i (nii-öelda ghettot), kus meid väga lahkelt vastu võeti, toideti ja külakeses ringi näidati. Ei jäänud meie seltskond ilma ka Charlene isa ja ema võõrustatud korralikust Lõuna-Aafrika stiilis braaist.

Siin me siis olime - keset Lõuna-Aafrika road trippi koos grupi seiklusjanuliste eestlastega. Ei ole vist olemas maailmas nurgatagust, kuhu vaikse loomuga aga see-eest väga uudishimulikud kaasmaalased pole veel sattunud. Järjest vähemaks on minu kogemuse järgi muutunud reaktsioonid a la ‘Estonia? What is that?’, mis panevad iga seikleja südame salamisi isekalt ja uhkelt tuksuma. Tegin ära! Olengi esimene! Loomulikult on eestlased juba ammu jõudnud ka Lõuna-Aafrikasse, siin ringi tuhistanud ja kohalikele elanikele väikeriigi kodanikule omase entusiasmiga geograafiatunde andnud (‘Estonia is just south of Finland!’). Aga siiski! Aga, aga! Leidub ka siin veel kohti, mille külalisteraamatusse saab suurte trükitähtedega esimesena kirjutada ‘from ESTONIA’. On kohti, kus võid olla see just sina, kes annab lahkele ja uudishimulikule kohalikule majaperenaisele või peremehele selle uudse geograafiateadmise.

Nii mulle kui ka Charlenele pakub suurt rõõmu jagada oma kogemusi ja teha uusi mälestusi. Ainult reisides laieneb maailmavaade ja silmaring - ja avastamist leidub siin kindlasti kuhjaga!