REISIJA MEELESPEA

 

Retked troopikasse ning mägedesse kätkevad endas mõningaid aspekte, millele kindlasti tuleb tähelepanu pöörata, et ei kerkiks esile ebamugavusi või ootamatusi. Džungliretkedel vajaminevast varustusest on enamus meie poolt. Siia kuuluvad, sõltuvalt reisikavast, näiteks võrkkiiged ja moskiitovõrgud, kummisaapad (mida märjemates kohtades vaja võib minna), toit ja sööginõud, joogivesi. Igal sihtkohal on oma eripärad ning seega ei tule allolevat juttu võtta üks-ühele - täpsemalt arutame kaasavõetava riietuse ja muu varustuse läbi reisieelsel kohtumisel. Kuid spikrina sobib allolev kindlasti.

 

Sinul tuleks kaasa võtta:

 • Selja- või spordikott. Kuigi üheski etapis ei pea me läbima pikki vahemaid koos asjadega, ei ole kohver kõige mugavam asi ei džunglis ega linnades-külades. Samuti võiks kaasas olla kergem day-pack – väike selja- või õlakott, kuhu saab pakkida lühematel käikudel vajaminevaid esemeid - kaamera, veepudeli, jaki ja vihmakeebi;

 • Sääsetõrjevahend ehk spray või roll-on, mis kindlasti võiks sisaldada DEET-lisandit. Seda võid osta ka kohapeal;

 • Päikesekreem (suure kaitsefaktoriga) ja päikeseprillid;

 • Kerge õhuke magamiskott (mõne sihtkoha puhul);

 • Reisiapteek. Kõhulahtisuse vastased tabletid (nt Loperamid), samuti valuvaigistid (nt Ibuprofen) ning palavikutabletid (nt Paracetamol). Kindlasti võiks apteek veel sisaldada vahendeid päikesepõletuse ja putukahammustuste vastu, plaastreid ja desinfitseerimisvahendeid. Peoga võiks võtta ka söekapsleid/tablette – need on hea looduslähedane profülaktika kõhulahtisuse vastu. Ning sääsepunnide sügelemist leevendavad suurepäraselt universaalsed allergiaravimid, nt Claritine või Zyrtec. Mägedega harjumise kiirendamiseks võib kaasa võtta aspiriini, ketšuate meditsiinist aitab kõrgusega hästi kohaneda kokalehe tee. Kui Sul on kroonilisi haigusi või tervise vaevusi enne reisi, siis ära unusta ka oma tavapäraseid ravimeid ning palun teavita ka reisijuhti, kes saaks sellega reisi jooksul (konfidentsiaalselt) arvestada.

 • Taskulamp ning varupatareid. Lamp ei pea olema kallis ja võimas, väga hästi sobib ka pealamp.

 • Adapteri vajadus oleneb täpsemalt sihtriigist ning saab alati ka kohapealt soetada. Näiteks Peruus on pistikupesad peamiselt sellised, kuhu läheb sisse nii Euroopa kui USA pistik (st nii ümarate kui lamedate harudega).

 • Fotoaparaat. Seda retke ei unusta Sa kunagi ka ilma piltideta, kuid siinsed vaated, loodus ja loomad väärivad jäädvustamist ning edasiandmist.

 • Džungliküladesse võib soovi korral kaasa võtta ka natuke kingitusi. See ei ole kindlasti kohustuslik, kuid oma reisidel teeme alati koostööd kohalike kogukondadega ning eelkõige joonistus- ja muud algklasside koolitarbed kuluvad alati marjaks ära.

 • Reisikindlustus (meditsiiniabi + reisitõrge);

 • Koopiad passist ning muudest dokumentidest; Raha ja dokumentide turvaliseks hoidmiseks ja kaasas kandmiseks on väga mugav lukuga kaelakott, mille õhemat varianti on hea ka riiete all kanda - klassikaline rahakott tuleks koju jätta.

 • Hea raamat. Jõudehetki tuleb ikka ette.

Ära võta kaasa asju, mis võivad kujutada ohtu loodusele, nagu näiteks aerosoolid või mitte-taaskasutatavad pakendid – kõik, mille metsa kaasa viime ja mis ei biolagune, toome sealt ka tagasi. Samuti ei ole mõtet kaasa võtta ebavajalikke kergestipurunevaid esemeid ning tarbetuid väärisasju.
 

Riietusest:

Troopikas on väga soe (+21 kuni +35 kraadi C) ning väga niiske  (õhuniiskus 88 – 92%), seega tuleb riietus korralikult läbi mõelda ning pakkida kasutades mitmeid eri suuruses kilekotte, et riided kotis niiskeks ei läheks. Tuleb ka arvestada, et vihm võib meid tabada ootamatult ning kõvasti. Teksaseid ning paksemaid puuvillaseid riideid ei ole soovitav kaasa võtta, kuna need ei kuiva kiiresti. Kõige mugavam on kanda kergeid vabaaja-rõivaid, putukate tõttu peaks õhtul olema selga panna nii pikad püksid kui ka pikkade varrukatega särk (väga sobilik on kergest puuvillasest või linasest riidest meeste triiksärk, mis on "lohvakas" ning kaitseb seetõttu putukate eest paremini kui liibuvad spordisärgid). Riideid saab reisi jooksul pesumajades pesta ning kuivatada, seega iga päeva jaoks uut särki ning sokipaari pole mõtet kaasa vedada.

Üldine meelespea:

 • matkatossud või –saapad (ära jäta nende soetamist viimasele hetkele, kuna need tuleb vigastuste vältimiseks enne pikemat kasutamist pisut sisse käia). Sõltuvalt sihtkohast sobivad nende asemel ka korralikud mittelibiseva talla ja kinnise ninaga matkasandaalid.

 • Vihmakeep ehk pontšo. Siinkohal juhiksime tähelepanu, et nö „ühekordne“, paar eurot maksev õhuke kilekas ei kõlba kuhugi, vaja läheks ikka midagi veidi tõhusamat. Sellist, nagu müüakse matkapoodides.

 • Fliis või jakk - pisut jahe võib hakata öösel, samuti võib seda vaja minna õhtuti mägistes piirkondades.

 • Müts kaitseks päikese eest;

 • Ujumisriided, plätud ning rätik (soovitatav on soetada kiirestikuivav nn matkarätik);

Ja veel:

 • Reisijatel palume käituda kaasreisijate, võõrustajate ning kohalike inimeste suhtes lugupidavalt ja oma tegevusega mitte ohtu seada reisi plaanipärast kulgemist.

 • Enne troopikasse minekut peaksid kindlasti külastama reisimeditsiini kabinetti. Vaktsineerimine on individuaalne ning siingi on hea, kui reisija teeb valikud pärast arstiga konsulteerimist - meie anname omapoolseid soovitusi, kuid ei tee ettekirjutusi. Näiteks malaaria poolest ei peeta meie poolt külastatavaid džunglipiirkondi riskitsooniks, kuid me ei taha me võtta vastutust, et jätta soovitamata malaariatabletid.

 • Täpsemalt on reisija ning reisikorraldaja õigused ja kohustused reguleeritud reisitingimustes, kuid kokkuvõttes lähtume igas olukorras tervest mõistusest ja vajadusest arvestada kõikide ja igaühe huvide ning soovidega.

 

Inspiratsiooniks Kaidi seljakoti ja käsipagasi sisu enne Peruu reisi 

1. Matkaseljakott, maht 50L
2. Matkasaapad kõrgema toetava säärega
3. Tennised jalutuskäikudeks linnas
4. Märga kannatavad plätud
5. Õhuke magamiskott (+20 °C), mõnus nt rõskes mägilinnas või metsas ööbimisel võrkkiiges
6. Vihmakeep
7. Päikeseprillid UV-kaitsega
8. Kiirelt kuivav matkarätik
9. Pealamp (ja värsked patareid!)
10. Ujumisriided
11. Hügeenitarbed (sh päikesekreem F50)
12. Isiklik reisiapteek
13. Sokid
14. Aluspesu
15. Lühikesed rõivad: t-särgid (3 tk), lühikesed püksid, mugav trikotaazist vms kleit (2 tk), pähesidumiseks rätik
16. Pikad rõivad: retuusid, õhuke dressipluus, kilejope, matkapüksid, mugav pikkade käistega triiksärk metsamatkadele

1. käsipagasiks väike seljakott, mida kasutame ka mäe- ja metsamatkadel
2. soe dressipluus lennureisiks
3. soojad sokid lennureisiks
4. dokumendid: pass (ja koopiad), vaktsineerimispass, lennupiletid
5. hügieenitarbed suletavas (max 1L) grip-kotis: hambahari, mini-hambapasta, salvrätid ja veidi kosmeetikat (kuni 100ml pakendis, nt näo- ja kätekreem, sest lennukis on õhk kuiv ja hea on nahka niisutada)
6. kaelapadi, silmaklapid ja kõrvatropid mugavamaks ja privaatsemaks uinakuks
7. telefon, akulaadija ja kõrvaklapid unejutu :) või lemmikmuusikaga, mis on mõnus kaaslane ka reisi teistel pikematel sõitudel

 

 
 

*

Ükskord ütles üks Kolumbia vanamees: „Ära unusta, et see on puhkus ja Sina oled boss!“

*