“Õhinapõhised Peruus”  2015 @ ETV

2014. aaasta oktoobris lendasid seitse eestlast Lõuna-Ameerikasse, Peruusse. Igaüks erineva tausta ning ootustega, kuid ühine eesmärk oli hoida kõik kuus meelt kohalikule kultuurile avatud – nuusutada Päris Elu Hõngu. Retkel puudus selge geograafiline eesmärk, küll aga taheti avastada teekonda kui sellist, vaadata endasse ning läheneda olukordadele spontaanselt ja loominguliselt. Seetõttu saigi kolmest naisest ja neljast mehest koosnev tulevane sõpruskond nimeks Õhinapõhised.

Kolmenädalase avastusretke käigus elatakse vihmametsas  ja matkatakse mägedes. Teele jäävad ka suuremad ja väiksemad linnad ning kauged ja raskesti ligipääsetavad külad. 
Kogu rännakust valmis 11-osaline saatesari telekanalile ETV.

 

Rezissöör, operaator, monteerija: Väino Laisaar

Toimetajad: Kaidi Reinu, Ivo Tšetõrkin

Graafika: Renee Kelomees (ETV)

Teksti luges: Karmo Nigula

Teksti salvestas: Kristjan Saar (ERR)

Tootja: Matkafilm 2015


Mõte

Reisida - teist keskkonda tunnetada – on võimalik mitut moodi. Meie PALJASTAME END KOHALIKULE KULTUURILE ja muudame end haavatavaks. Turistibussi asemel kasutame transpordivahenditena kohalikke lagunenud bussironte, Noa-aegseid jõelaevu, kanuusid, hobuseid, mootorrattaid ja omaenda matkajalgu. Kuulame kohalikke inimesi ja usaldame neid.

Vaid füüsilisest kohalolekust ei piisa. Me AVAME KÕIK KUUS MEELT aistingutele, mis võimaldavad seda maailma tunnetada - kuidas maitseb kilpkonnamaks või terve röstitud merisiga; millised hääled meid kõnetavad, kui ööbime kahe puu vahele tõmmatud võrkkiiges keset põlismetsi; mida me tunneme, kui näeme öisel kanuumatkal helendavaid kaimanisilmi; või mitmes silm avaneb meil endil, kui joome koos kohaliku šamaaniga kuulsat nõiajooki ayahuasca't. 


Reisiseltskond

Teistmoodi elu, inimeste ja asupaikadega võrdväärselt on olulised ka inimesed, kes rännakul osalevad. Me ei läinud avastama vaid sihtkohta, vaid ka reisijat ennast. Õhinapõhised on igaüks erineva elukutse ja taustaga tublid Eesti inimesed. Kõik osalejad tulid Peruusse ka oma isiklike ootuste ja eesmärkidega ning mõned nägid üksteist esimest korda alles enne reisi. Reisisid: Liis Plato, Stina Kase, Kaidi Reinu, Marko Heinoja, Rainer Nikoforov, Väino Laisaar, Ivo Tsetõrkin.

Vaata enne reisi salvestatud taustalugusid, kus igaüks räägib veidi endast ja sellest, miks ja mis ootustega ta Peruusse läheb!

Reisib, et saada inspiratsiooni nii töö- kui eraeluks.

Reisib, et sukelduda pea ees maailma erinevatesse keerdkäikudesse.

Reisib, et tunnetada looduse stiihiaid ja leida hinges rahu.

Reisib, et rutiini kaduvad elu põhiväärtused taas üles leida.

Reisib, sest nii saab maailm suuremaks seest ja väljast.

Reisib, et mõtestada läbi kauge seda, mis lähedal.

Reisib, et suur saatus kannaks teda nii maailma karmuses kui kauniduses.


Album

Fotod: © Stina Kase photography

Siin on eredamad hetked, mis jäid fotograaf Stina Kase kaamera-silma ette. Mõnel pildil pikem, teisel lühem lugu - kuid foto ei ütle tuhat sõna, ta suhtleb meiega hoopis teises keeles. Ja Stina oskus hetke tabada on muljetavaldav. Head nautimist!


Lühiklipid

ehk sarjast väljajäänud hetked või mõtted kohaliku elu-olu omapärade ja veidrustega .....

Kes ütles, et Väintsil džunglis palav oli? Vaatasime järele ja tundub, et ei olnud hullu midagi! Pealegi pidi iga harju-keskmine eestlane paari päeva jooksul palavusega harjuma (o: 

TEGELIKULT ei hammusta kaiman jalgu alt ega näri piraajad varbaid otsast. Loojang suurel Amazonasel, ise kaelast saadik soojas vees - ei pea kogu aeg, nägu mudane ja matšeete hambus, metsas Rambot mängima, vihmametsas on tegelikult ka väga palju romantilist.

"Veidi erutunud" kalaparv Amazonases - nagu vihma oleks sadama hakanud, aga hoopis kalad lõid parvekaupa lupsu! Pole sellist asja enne ega pärast näinud…