Šamanistlik väereis Peruusse


Reisi aeg:  6. - 22. november 2019 (kestus 17 päeva)

Osavõtutasu: 3 550 eur, millele lisanduvad lennupiletid Tallinn-Lima-Tallinn (ca 1 100 eurot) 

Reisiseltskond: kuni 12 reisihuvilist ja 2 reisijuhti
Müstiliste sisemiste radade uksed avab holistiline terapeut ja muusik Triin Hio, kohalike keelepaelad tõlgendab antropoloog Kristina Krutop

See reis viib avatud osaleja kehalisele ja hingelisele rännakule Peruusse – nii kuulsaimatesse kui ka varjatuimatesse üksildastesse paikadesse. Reisil on aega olla nii koos kui iseendaga, tempo on mõõdukas ja olulistes kohtades võetakse piisavalt aega, et kogeda kohalolekut, ammutada väge ning olla „siin ja praegu“. Külastame müstilist Machu Picchu’t ja Inkade muistse riigi pealinna Cusco’t. Võtame aja maha Pühas Orus Valle Sagrado’s ja kohtume Pachamamaga salatemplites, kus ei kohta ühtegi turisti. Seejärel sukeldume Amazonasesse, et lasta end kanda maailma kõige suurema vihmametsa ürgsel jõul. 

Foto: Kaidi Reinu

Programm:

1. päev. Väljalend Tallinnast, õhtul saabume Limasse ja majutume hubasesse väikehotelli Lima kunstnike ja boheemlaste linnaosas Barrancos, mõne minuti jalutuskäigu kaugusel ookeanist.

2. päev. Hommikul puhkame end pikast lennust välja. Päeva veedame tutvudes pealinnaga - pistame varba Vaiksesse ookeani, külastame mõnda turgu, maitseme Peruu rahvustoitu, värsketest mereandidest laimidega marineeritud ceviche't. Barranco on Lima üks kaunim ja ka rahulikum linnaosa, Lima "Kalamaja", kuid kontrastiks võime seigelda ka Lima kesklinna või turistide seas populaarsemasse Mirafloresesse. 

Muistne pealinn Cusco. Foto: Krista Klein

3. päev Cuscos
Hommikul lendame Inkade muistsesse pealinna Cuscosse. Cusco asub 3 400 meetri kõrgusel üle merepinna, mistõttu on mõistlik võtta aega ka puhkamiseks ning aklimatiseerumiseks. Kindlasti aitab sellele kaasa tassike maitsvat kokaleheteed, mida ketšuad meeleldi kõrgusehaiguse vastu pruugivad. Linna peal saab jalutada mööda kauneid tänavaid, imetleda muistsetele inka müüridele ehitatud hästisäilinud koloniaalarhitektuuri ning külastada terve Lõuna-Ameerika parimaid käsitööturge - ei ole maailmas võrdset Peruu alpakavillastele kampsunitele ning mütsidele, vaipadele ning keraamikale. Samuti saab San Pedro turult osta ketšua prouade käest põlisrahvaste ravimtaimi maca-pulbrist chia-seemneteni vaid murdosa eest sellest summast, mis nad Euroopas maksavad. Külastame ka Sacsahuamani kindlust ja tunnetame hiiglaslikke kivilahmakate erilist energiat. Ülevalt kindluselt on imeline vaade kogu Cusco linnale.

Meie võõrustaja ja teejuht Roberto. Foto: Katrin Merirand

4. - 5. päev Ollantaytambo - elus Machu Picchu 
Hommikul sõidame väikebussiga Ollantaytambosse – maalilisse väikesesse Andide külakesse. Meid võtab oma headust täis kodus vastu Andide ja Ollantaytambo põlishing Roberto. Tema soontes voolab inka-veri, tema suguvõsa on sajandeid siin elanud ning ta on õppinud hingama siinsete mägede ja vaimudega samas rütmis.
Järgnevaks kaheks päevaks saab Roberto kodust meie kodu ning temast endast meie füüsiline ja vaimne teejuht kondorite, puumade, unustatud templite ning Pachamama ehk Emakese Maa meelevallas. Ollantaytambo on 13. sajandist pärit inkadeaegne linn, kuid erinevalt Machu Picchust on ta oma vaikses rütmis aastasadu tiksunud ning asustatud tänaseni. Küla ümber aga laiuvad mäed, mis peidavad endas rohkelt väge ning saladusi, mida hakkame tasapisi lahti harutama. Siin on meil aega olla nii koos kui iseendaga, viia läbi rituaale, meditatsioone ning ühisolemisi. Ka meie kodumaja sobib aja mahavõtmiseks imehästi, aga matkame ka inimtühjadesse salatemplitesse kaugematel mäenõlvadel, kus saame Roberto rituaalide ning loitsude vahendusel tunneteda nii mägede endi kui ka ketšua põlisrahvaste müstilist spirituaalsust ning tarkust. 

6. päev Aquas Calientes
Hommikupoolik on vaba kas puhkuseks, Ollantaytambo turu külastuseks või väikseks mägimatkaks linnakese ümbruses. Pealelõunal läheme rongi peale, mis viib meid Aguas Calientesesse – külakesse Machu Picchu jalamil. Õhtul võime veeta kaljude vahel asuvas loodusliku veega termaalbasseinis, mis on küll veidi vana ja väsinud, kuid mille asukoha ja vaadete eest annaks nii mõnigi moodne spaa pool kuningriiki ja kuningatütre pealekauba. Puhkama läheme vara, et koguda mõtteid ja jõudu järgmiseks päevaks. 

Machu Picchu. Foto: Kaidi Reinu

7. päev Machu Picchu 
Ärkame vara, et otsida üles vaikne nurgake ja näha päikesetõusu Machu Picchul. Meil on võimalik mitu tundi kulgeda mööda seda iidset linna ning tunnetada, milline hiilgus seal kunagi valitses ning milline seletamatu aura seda siiamaani ümbritseb. Võtame aega, et olla oma mõtetes ning nautida hetke ja kohta, mis oli kadunud tsivilisatsioonile püha ja salajane ning mis on ka täna niivõrd paljude inimeste unistuste sihtkoht. Samuti saame jalutada mitut erineva raskusastmega matkarada, mööda kitsast mäekõlge muistse rippsillakohani või tõusta inkade Päikesevärava Intipunku'ni, millelt avanev vaade ümbrusele on kahtlemata võrdne ka Machu Picchu endaga.
Õhtul sõidame rongiga tagasi Ollantaytambosse ja sealt bussiga Cuscosse, kus on veel veidi aega ringi vaadata ja tutvuda selle linna kauniduse ja rütmiga, veel viimased peruu rahvusmustrites kingitused kaasa osta ja hommikul San Pedro turul imemaitsvate mahladega end turgutada. 

Foto: Kaidi Reinu

8. päev. Lendame läbi Lima otse vihmametsa südames asuvasse Iquitosesse – maailma kõige suuremasse linna, kuhu ei vii ühtegi teed. Juba lennukiaknast lõputuna horisondini kulgevat metsa vaadates saab hea perspektiivi ning aimduse selle tohutust ulatusest. Iquitos aga on pulbitseva eluga tohutu paabel keset džunglit, mis kahtlemata väärib lähemat tutvumist. Harjume palavusega ja teeme ettevalmistusi eelseisvaks džungliseikluseks.

Belèn'i ujuv turg hommikul. Foto: Jüri Pilliroog

9. päev. Täna on meil aega selle mitmekihilise linnaga põhjalikumalt tutvuda. Hommikul on põnevaim koht kindlasti Puerto Belèni linnaosa, kus käepärastest vahenditest kokkuklopsitud tokkide otsas majad on ehitatud suures osas vette ning osaliselt ka ujuvatele balsaparvedele. Belèn on Amazonase rahvastele mitteametlikuks pealinnaks, kuna sealselt hiiglaslikult turult saab osta ja müüa kõike, millega üks džunglielanik seotud on. Kindlasti veedame üksjagu aega Pasaje Paquito’l, kuhu on koondunud kõik Amazonase loodusravimid ning indiaanitarkus nii keha kui vaimu ravimiseks ja hooldamiseks. Pärast päikeseloojangut aga lööb jõeäärsel promenaadil käima kummaline, kuid kindlasti palav ja sõbralik urbaniseerunud džungli ööelu.

Meie privaatne ning mugav džunglikämping keset vihmametsa ning loodushääli. Foto: Jüri Pilliroog

10. - 16. päev. Algab rännak džunglisse. Mootorpaat viib meid Iquitosest ca 100 kilomeetrit ülesjõge ning pöörab seejärel sügavamale metsa, Yanayaku harujõele. Meie baaslaagriks saab džunglisse ehitatud lihtne ja mugav kämping, mis on ainult meie ja meie kaaskonna päralt. See koht on varustatud kõige vajalikuga, et nautida Amazonast täiel rinnal ilma, et reis üleelamislaagriks muutuks. Magame bungalotes, ühisteks ettevõtmisteks, meditatsiooniks ja koosolemiseks on suur ja mõnus maloka ehk ühisruum. Siit saame teha lühemaid ja pikemaid retki metsa nii päeval kui öösel, nii jalgsi kui kanuudes. Ühel õhtul võime sättida oma laagri üles ka mõne metsajärve äärde ning ööbida puude vahele tõmmatud võrkkiikedes, ümbritsetuna vaid moskiitovõrgust ning öisest džungli helilainetest. Samuti külastame ka sügavamal džunglis asuvaid pueblo'sid. Need on külakesed, kus ei tee keegi turistidele näitemängu, suled peas - näeme autenset tänast džunglirahva elu. Läheme külla ka naaberkülas elavale šamaanile Jorgele, kelle väetaimede kollektsiooni kuulub ka kuulus ayahuasca. 

Šamaan Don Jorge
Foto: Kaupo Kikkas

Loodus on ehe, võimas ja liigirikas, järved selged ning puhtad.
Võime matkata ka öisesse džunglisse, mis on eriti põnev ning sünge kogemus. Öösel algab džunglis hoopis teistsugune elu, putukate ja loomade kisakoor on kõrvulukustavalt vali – vaikusele ei ole öises vihmametsas kohta. Samas aga läheme mõnel õhtul suure Amazonase keskel asuvale liivapaljandikule, et ujuda koos roosade jõedelfiinidega, naudime maailma ilusaimat päikeseloojangut, süütame lõkke. Lühidalt – tegevust jätkub, aga aega jääb ka puhkamiseks ja võrkkiiges raamatu lugemiseks. Oma tegevusi saame planeerida jooksvalt ja dünaamiliselt, kõikide soove arvestades - meie päralt on kogenud ranger’id ja kokk, nii kanuud kui mootorpaat. Saame gruppi jaotada nii, et igaüks leiab enesele meelepärast tegevust. Viis päeva on piisav aeg, et jõuaks ammutada metsa väge mitmel moel ning viia maloka’s läbi ka mitmeid ühistegevusi. Reisi 16. päeva õhtuks jõuame tagasi Iquitosesse.

17. päev. Iga kaunis rännak jõuab ühel hetkel oma loomulikku lõpp-punkti. Hommikul jätame hüvasti džungliga ja lendame Limasse. Otsime üles vaat et ainukese koha selles hiiglaslikus metropolis, kus saame veel olla rahulikult hiiglasliku Vaikse Ookeani ääres, võtta kokku käidud tee ning kogutud emotsioonid. Õhtul aga stardib lennuk Tallinna suunas, kuhu jõuame 18. päeva õhtul, uuestisündinud ning õnnelikena. 

Hinna sees on siselennud Lima-Cusco, Cusco-Lima-Iquitos ning Iquitos-Lima. Samuti kõik transfeerid ning majutus, Machu Picchu rongipiletid ning sissepääs. Ning loomulikult kogu retk vastavalt ülalkirjeldatud programmile. Toitlustus kogu metsaretke vältel sisaldub samuti hinnas ning enamik metsas vajaminevast matkavarustusest (kummikud, võrkkiiged, moskiitovõrgud, toidunõud jne.).

Hinna sees ei ole söögid-joogid väljaspool Amazonase metsaretke. Samuti ei kuulu hinna sisse otseselt programmi mittekuuluvad lisaekskursioonid (mida ei ole ka programmis kirjas, aga mida on mõnel pool võimalik korraldada - nt. ratsamatk Ollantaytambos), ühesõnaga kohad, kuhu võib-olla kõik ei soovi samaaegselt minna. 

Korralduslikust poolest veel. 5-päevase metsaretke vältel ei ole raha kusagil kulutada - kõik on meie poolt. Lisaks söögile, joogile ja korralikule ulualusele on meie ümber terve hulk inimesi, kes on ainult meie seltskonna päralt - kokad, metsagiidid, abilised - et meie metsasoleku aeg kulgeks mõnusalt ja turvaliselt. Sööme kolm korda päevas rikkalikku ning mitmekesist toitu. Samuti ei viibi sel ajal kämpingus teisi turiste, meie privaatsuse tagamiseks jäetakse osad bungalod tühjaks. Sellist privaatust ei paku meile teadaolevalt ükski teine reisikorraldaja ei kohapeal ega kaugemal. Oma metsarahvast hoiame samuti hästi - oleme teinud aastaid tööd, et neid leida, ning maksame neile ka väga korralikku palka, et neid hoida. Kogu toit, puhas vesi joogiks ja toidu valmistamiseks, varustus ja inimesed tuleb kämpingusse tuua ca. 120 km mööda vett. Lisaks ei ole Peruu ammu enam Eesti mõistes odav riik. See kõik õigustab ka hinda, mida me oma reisi eest küsime. 
Jootrahadest - Peruus ei eelda ega "nuia" keegi automaatselt jootraha. Seda rohkem aga hinnatakse seda, kui meeldivat teenindust ja tähelepanu väikese jootrahaga väärtustatakse. Toit maksab Peruus Eestiga sarnast hinda või on tsipa odavam. Söögikohtades on kombeks jätta jootraha 5-10 protsenti, kui oled toidu ja teenindusega rahul. Lisaks hindavad reisijapoolset rahalist tänu kõrgelt meie giidid ja personal metsas ja mägedes, kuid nagu öeldud - nad on hästi tasustatud ja nimetatud jootraha on sümboolne. 

Kokkuvõttes, suurte lisakulutustega arvestada ei tule. Suveniiride ja käsitöö ostmiseks või võimalikele õhtustele väljaskäimistele kuluvaid summasid me loomulikult ette ennustada ei oska, kuid kokkuvõttes oleme soovitanud järgmist – kui arvestad maksimaalselt 500 euroga kogu reisi peale, siis on selle eest kindlasti korralikult ja rikkalikult söödud, joodud, õhtuti väljas käidud ja kott suveniire ja käsitööd pilgeni täis. 

Lisaks - Peruu on väga ebatavaline maa ning tegemist ei ole ka kaugeltki tavalise turismireisiga. Ööbimisel paneme rõhku kohalikule karakterile ning kindlasti ka asukohale. Kõik meie majutuskohad on hoolikalt valitud väikesed, lihtsad, sõbraliku pererahvaga koduhostelid ning asuvad alati linna südames, jalutuskäigu kaugusel nii vaatamisväärsustest kui söögikohtadest. Majutus on kahe- või kolmekohalistes tubades, džunglis kahekohalistes bangalotes. Ühtegi matka ei džunglis ega mägedes ei tee me koos asjadega, igal pool saab asju turvaliselt pererahva hooleks jätta. Toidu valikul nii džunglis kui mägedes paneme rõhku tervislikkusele ning põlisrahva tarkusele – on ju lugematu hulk tänapäeval üle maailma kuulsad mitmekesised ja tervislikud toidud pärit just siit.  

Enne reisi teeme kindlasti ka ühe kohtumise, kus saame tuttavaks ja arutame läbi riietuse ja varustuse küsimused. Vaata ka Peruu väereisi pildigaleriid ning tutvu reisijuhtidega!

Lisaks palume, et kõik meie reisijad viiksid end kurssi meie reisikorralduslike eripärade ning põhimõtetega, mis teevad meiega reisimise eriliseks ja meeldejäävaks, kuid nõuavad selle nimel ka reisijalt pisut eeltööd ja valmisolekut: http://amazonas.ee/grupireisid/

Oleme avatud ka kõikidele soovidele ning ettepanekutele. Oma sõnumi, küsimuse või reisibroneeringu saad teele panna ka siit: 

Kui oled reisist huvitatud, aga ei ole veel kindlalt otsustanud, lisa end ka meie  uudiskirja saajaks  ning me saadame Sulle personaalselt infot uudiste, soodustuste ning eripakkumiste kohta.