Metsik Amazonas PRANTSUSE GUAJAANAS

* LOODUSREIS

Prantsuse Guajaana on üks äraütlemata erakordne paik – tükike Euroopa Liitu Lõuna-Ameerika kirdeosas, mis on 90% ulatuses kaetud Amazonase vihmametsaga. Vaevalt poole tunni autosõidu kaugusel pealinnast elavad maailma suurimad putuka-, mao- ja ämblikuliigid, otsivad toitu kaimanid ja jaaguarid ning randadel käivad munemas merekilpkonnad. Just seetõttu võib Prantsuse Guajaanat pidada maailma kõige kergemini ligipääsetavaks metsikuks džungliks – kuid õnneks enamus maailma seda veel ei tea.

Prantsuse Guajaana reis on metsik ja džungline, kuid parajalt mugav loodusreis. Reisi jooksul käime Prantsuse Guajaanast enamiku läbi: matkame ja ööbime džunglis, uurime loodust ja loomi. Samuti avastame natuke ka putukapüüdja põnevat mikrokosmost, proovides öist putukapüüki. Aga aega jääb ka võrkkiiges ning rannas lebamiseks – enamik öödest möödub samas džungli-lodge´s, reisikotti igapäevaselt kinni-lahti pakkima ei pea. See on ju ikkagi puhkus ka!

Kevadel külastame Prantsuse Guajaanat vihmaperioodil, mis tegelikult kestab vahelduva eduga detsembrist juulini, kuid on igal aastal täiesti omamoodi. Päevast päeva ei saja, kindlasti näeme ka päikest, kuid arvestama peab ka suurte paduvihmadega. Just vihmaperioodil ärkab džungel ellu: kosed on võimsad, mets on isetekkinud ojasid täis, loomad tulevad välja, sest enam pole nii palav ning mets on metsik ja roheline. Samuti saame just kevadel näha rannas munemas kuni 500-kiloseid nahkselgkilpkonni.

Reisigrupi koduks saab pealinnast tunnikese autosõidu kaugusel olev mõnus lodge, kus reisijuht Joosep Sarapuu on terve aasta elanud, seigelnud ja töötanud. Siia tulevad teadlased jahtima liblikaid ja mardikad, et leida mõni uus teadusele tundmatu liik või saada enda kollektsiooni näiteks maailma suurim mardikas titaansikk või Amazonase üheks vapiloomaks peetav morfoliblikas. Lodge on täielikult ümbritsetud vihmametsaga, nii et sulame loodusega kohe ühte, kuid samas on see ka kõikide mugavustega, mida igalt poolt džunglist ei leia. Matšeete ühes ja binokkel teises käes, on Joosep kogu selle piirkonna risti-rästi läbi käinud – leidnud koski ja koopaid, kohanud loomi ja linde.

 

REISIAJAD:

  • 4 - 18. november 2024

  • 14 - 28. aprill 2025

KESTUS: 15 päeva kohapeal (koos rahvusvaheliste lendudega Tallinn – Cayenne – Tallinn kokku 17 päeva)

OSAVÕTUTASU: 3 300 eur (ei sisalda lennupileteid Tallinn – Cayenne – Tallinn)

SELTSKOND: kuni 8 reisihuvilist ja reisijuht, Prantsuse Guajaanas elanud zooloog Joosep Sarapuu

REISISTIIL: Reis Prantsuse Guajaanasse on tõeline loodusreis! See reis sobib inimesele, kes armastab ja austab loodust ning džunglit koos kõigi olenditega, kes seal elavad. Kui tunned hirmu ämblike ees, siis selle reisi jooksul õpid neid armastama. Enamuse reisist oleme looduse keskel – kultuuri ja inimesi me küll näeme, kuid tähelepanu keskmes on ikkagi loodus.

MUGAVUSTASE: Prantsuse Guajaana metsik, metsik džungel on väga ligipääsetav – metsalodge´i ehk reisi “baaslaagrisse” jõudmiseks ei pea rasket kadalippu läbima. See asub mugavasti vaid mõne autosõidutunni kauguse Cayenne´i lennujaamast - andmata samas sentimeetritki järgi looduse mitmekesisuses ja eheduses. Sa astud lihtsalt oma toast välja ja oledki vihmametsas - hea combo euroopalikust olmest ja metsikust loodusest.

RASKUSTASE: Füüsilist vormi peaks reisijal olema niipalju, et suudaks kahe päeva jooksul läbida seljakotiga 17 km pikkuse matkaraja (esimesel päeval 6h ja teisel 4h). Maastik on kuni mõnesajameetriste tõusude ja langustega. Seljas on umbes 10kg seljakott toidu, võrkkiige ja joogiveega. Rada asub metsikus džunglis ning on kohati ka kivine ja mudane - laudteid, trepiastmeid ega käsipuid seal ei ole, teel võib olla nt mahalangenud tüvesid. Ülejäänud käimised reisi jooksul on lühemad. Jalgsimatkad on mõnetunnised ja ilma raske seljakotita – eraldi spordivormi me ei nõua, eesmärk on loodusvaatlus, mitte kilomeetrid kella peal.

MAJUTUS: Keset vihmametsa asuvas lodge’is on olemas kõik vajalik - dušist voolab sooja vett ja elekter on seinas. Baasmajutus on meil üks – pidevat teelolekut ei ole, väljaspool baaslaagrit oleme vaid paaril ööl (rannal külalistemajas ja metsaretkel võrkkiigus).

TEMPO JA KULG: Reisil on aega olla ka omapead, võrkkiiges raamatut lugeda, üksi jalutama minna, kuid enamasti on reis põnev ning üllatusterohke, et sa ei soovi hetkegi maha magada. Seega raamatu lugemiseks ja omapäi olekuks pead eraldi selle aja võtma.

KLIIMA: Temperatuurid jäävad 25-35 kraadi vahele, seega pigem palav, igaks juhuks siiski peaks pusa ka kaasas olema, aga see on ka kõik. Kevadisel reisil võib olla palju vihma.

TRANSPORDIVIIS: Rendiauto (väikebuss), kanuu, enda jalad. Liigume peamiselt ringi autoga, mida reisijuht Joosep ise juhib. See annab meile palju vabadust: peatume seal, kus tahame ja pöörame teedele, kuhu süda kutsub.

Pane siit teele oma küsimus või reisibroneering! 

Kui oled reisist huvitatud, aga ei ole veel kindlalt otsustanud, lisa siin end meie uudiskirja saajaks ning me saadame Sulle personaalselt infot reisiuudiste ning eripakkumistega.


TEEKOND

1. PÄEV / Kodupessa saabumine
Sõidame Cayenne’i lennujaamast oma rendiautoga otse vihmametsa lodge’i, kus ootab meid õhtusöök. Olemegi kohal! Pärast õhtusööki on aega juba esimeseks lühikeseks öiseks metsaretkeks - et jõuda päriselt kohale, saada aimu džungli võimsusest - esimene uni tuleb seejärel eriti magus ning ärkamine saab olema helge.

2. PÄEV / Kanuutamine
Pärast virgutust ning rahulikku hommikusööki läheme Gabrielle’i jõele kanuutama. Naudime sõudmist ja käime ujumas. Jõuame välja piirkonda, kus märjal ajal saab kanuuga ka metsas ringi sõita – nii visuaalselt kui ka füüsiliselt on väga eriline kogemus sõita paadiga tihedas džunglis, sügav vesi kiilu all. Õhtupoolikul jõuame tagasi oma džunglipessa, et süüa ning puhata. Saame jooksvalt otsustada, kas minna õhtusele metsajalutuskäigule päris pimedas või juba õhtuhämaruses, kui mets muutub eriliselt valjuhäälseks - sest just sel hetkel virguvad tuhanded tsikaadid, mutukad-putukad ja linnud, kes päeval magavad ja häält ei tee.

3. PÄEV / Nahkhiirekoopa avastamine
Sel päeval otsime üles vihmametsas asuva nahkhiirekoopa. Vaatleme nahkhiiri ning loomulikult võib juhtuda, et ka teel koopasse ja tagasi hakkab midagi huvitavat silma - teekond sinna kestab umbes tund, kui jalutame rahulikult ja seisatame aeg-ajalt. Vihmametsale tuleb anda võimalus igal ajahetkel ning mida kauem selles viibid, seda suurem on tõenäosus kohata midagi erakordset. Kui võimalik, võtame ühe jahutava duši koopasuudme eest alla laskuvast kosest. Pärastlõunal käime teiseski koopas (20+20min), kus teeb oma pesa Guajaana rahvuslind, värviline guajaana kaljukukes (Guianan Cock-of-the-rock).

4. PÄEV / Îles du Salut
Külastame Îles du Salut’i, mida kutsutakse ka Kuradisaarteks ja mis koosneb kolmest saarest: Ile Royal, Ile St Joseph ja Ilet Diable. Kuradisaarteks kutsuti neid algselt, kui esmased prantslased Guajaanas kanda kinnitasid ja indiaanlased ja troopilised haigused neid taga kiusasid. Need, kel õnnestus ellu jääda, põgenesid neile saartele, kus ei olnud haigusi ega indiaanlasi.

Hiljem kasutas Prantsuse valitsus neid saari eriti jõhkrate kurjategijate ja poliitvangide kinni pidamiseks, sest saared olid väga raskesti ligipääsetavad ja põgenemine tundus võimatu. Saarel on säilinud vanad vangikongid ja hooned, kus vangid elasid ja surid.  Enamasti inimesed karistust üle ei elanud ja kui elasidki, olid nad kaotanud mõistuse, sest reeglite rikkumine – näiteks hääle tegemine – võis kohe lisada ühe aasta lisavangistust.

Saar ise on aga väga ilus, võiks isegi öelda, et paradoksaalselt on põrgu muutunud paradiisiks. Ümberringi kasvavad palmid, vesi on hele-helesinine. Samuti on võimalik näha ka ahve, aguutisid, roheleeguane – ja kui hästi läheb, siis isegi aarasid. Lesida ja ujuda saab muidugi ka.

5. PÄEV / Kaimanijaht
Pärastlõunal läheme kaimanijahile. Retk algab jões juurest, kus tee lihtsalt otsa saab. Jõel võib õnne korral silmata üksjagu loomi, naudime ilusat loodust ning mõnusat jõevoolu. Esimene peatus on Kaw küla, kus elab umbes 50 inimest ja kuhu saabki tulla ainult paadiga. Käime mööda küla ringi, pärast võtab paat suuna ülesjõge ühe jõe peal asuva varjualuse poole, kus juuakse ja näksitakse kohalikku kraami ja oodatakse pimenemist. Ka tee sinna ei ole lihtsalt vantsimine, kogu ümbritsev loodus on igal hetkel imeline ja muutuv.

Kui aga päike loojub, siis läheme otsima kaimaneid, keda on Prantsuse Guajaanas nelja erinevat liiki. Suuremaid vaatleme lugupidavalt distantsilt, kuid väiksemaid on hea õnne korral võimalik ka oma käega katsuda. Õhtul sõidame tagasi lodge’i.

6. PÄEV / Cayenne
Hommikul sõidame pealinna Cayenne’i turule, kus võimalik osta värskeid ja eksootilisi puu-, juur- ja köögivilju ning esemeid, mida hakati kogu maailmas nimetama prantsusepäraselt souvenir’ideks. Kogeme vahelduseks ka veidi linnamelu, jalutame koloniaalstiilis vanalinna vahel.

Seejärel läheme Cayenne’i lähedal asuvale Rorota teerajale, mis on koduks paljudele laiskloomadele. Pärast jalutamist kastame ennast sooja ja soolasesse ookeanivette mõnusal liivarannal Remires ning päeva võtame kokku juba restoranilauas.

7. PÄEV / Kohalikud metsarajad
Päev jälle selleks, et viibida vihmametsas. Meie lodge’i lähedal on palju eriilmelisi radu, millest igaüks viib ise kohta. Ühe raja ääres võib kohata ühtesi elukaid, teise ääres teisi. Kuhu täpselt minema hakkame, vaatame “papaiade pealt” - keda veel näha soovime. Saame improviseerida ning luua selle päeva täpselt sellise, nagu kõik koos paremaks arvame - “metsas elu käib”.

8. PÄEV / Cacao ja matk Inselbergile
Sõidame Cacaosse. Cacao elanikud on hmongid, rahvas, kes põgenes Vietnami ja Laose aladelt Prantsuse Guajaanasse. Seal tegelevad nad põllumajanduse ja käsitööga. Iga pühapäev leiab Cacaos aset turg, kus saab osta nii puuvilju, käsitööd ja lisaks sellele ka erinevaid aasia toite ja jooke. Turul sööme ka põneva ja teistsuguse hommikusöögi.

Seejärel läheme entomoloogiamuuseumisse, kus saab näha paljusid Amazonase vihmametsa putukaid ja ämblikke, seda nii elusast peast kui ka prepareerituna. Amazonase putukamaailm on põnev ja mitmekülgne ka neile, kes varem ei ole selle valdkonna vastu huvi tundnud. Just siin elavad maailma suurimad ja põnevaimad lülijalgsed, kelle maailm on justkui teine planeet.
Pärastlõunal sõidame aga kohaliku sõbranna Regina poole. Seal matkame läbi metsa Inselbergile (1-1,5h ja tagasi). See on suur kivilahmakas, kust avaneb 250-kraadine vaade all laiuvale džunglile. Kiiret ei ole – naudime rahus päikeseloojangut, misjärel sõidame lodge’i tagasi.

9. PÄEV / Vaba päev
Kõlab nagu vaba päev, aga tegelikult kutsub meid ju džungli lõpp-põnev elu iga hetk enda juurde. Seega vaba on ainult otsustamine, et kas sellel päeval tahame minna kose juurde ennast jahutama ja peesitama, noolemürgikonni vaatama või on Joosepil üldse mingi muu lahe üllatus varuks.

10. - 11. PÄEV / Matk džunglis
Matk ja öö metsas.
Läbime Molokoi matkaraja (17km, 6+4h). Siin ei ole kusagil suurt asustust, seega on võimalus kohata erinevaid loomi päris suur. Rada ise on pigem mägine, aga püsib džunglis. Igal juhul on matka tempo mõõdukas, sest eesmärk on uurida loodust, mitte sporti teha – ka ujumas on mahti käia. Boonusena on Molokoi üks väheseid pikki matkaradu Prantsuse Guajaanas, kus raja keskel on olemas varjualused ja grillinurk. Seega ei pea kartma ka öise vihma pärast.

Õhtul teeme lõkke kohal süüa ja naudime hetke, mil tunned, et oled tõesti kõigest eemal. Ööseks tõmbame varjualuse alla võrkkiiged ja uinume metsakoori saatel.

Teisel päeval jätkame matka. Mis loodusel meile varuks on, ei oska keegi täpselt öelda - metsik, metsik džungel ei ole kunagi ühesugune ka mitte varemkäidud kohtades. Kindel on aga see, et õhtuks jõuame tagasi oma kodusesse lodge’i, mis kindlasti on tänu matkal saadud kehalisele pingutusele muutunud veelgi südamelähedasemaks.

12. – 13. PÄEV / Sõit Guajaana läänepiirile
Sõidame Guajaana läänepiirile. Tee peal viibime ka Kourou linnas, kus asub Euroopa Kosmosekeskus. Just seal lendavad iga aasta üles umbes 10 uut satelliiti. Käime rannas ja kõnnime linna vahel ning sööme restoranis lõunat. Sealt liigume edasi Awala-Yalimapo külasse. Teepeal võime teha peatusi ujumiseks, väikesteks matkadeks.

Awala-Yalimapo ridaküla on koduks Kaliña nimetusega põlisrahvale ning asub mere ääres liivarannal. Kui veab, kuuleme selle elanikke muusikat mängimas ja tantsimas, kuid kindlasti näeme nende looduslikest materjalidest tehtud hütte. Õhtusöögiks veidi teistsugused, traditsioonilised hõrgutised.

Kevadisel reisil: Awala-Yalimapo rannad peidavad endas aga veel midagi. Nimelt tulevad igal aastal siia rannale veekilpkonnad, kes võtavad selle pika teekonna ette, et muneda uus pesakond väikesi kilpkonni, kes siis aastate pärast jälle oma kodupiirkonda tagasi tulevad ja uuetele kilpkonnabeebidele elu annavad. Awala-Yalimapo rannal käivad munemas kolme liiki kilpkonni, kelle hulgas on ka maailma suurim kilpkonn, nahkselgkilpkonn, kes kaalub kuni 500 kilo. Just neid me öösel otsima lähemegi.

13. päev on ka rannamõnude nautimise päev! Iga reis on ka puhkus ning sel päeval saad olla nii lainetes kui rannal, püsti või pikali, võtta päikesevanni või teha jalutuskäik piki mereäärt. Sind ümbritseb imekaunis loodus, soe vesi ning veel soojem õhk, ilus elu nii silma ees kui südames.

14. PÄEV / Tagasi lodge’i 
Pärast hommikusööki hakkame Awala-Yalimapost tagasi lodge sõitma, taas on aega peatusteks ja jalutusteks. Viimase õhtu ja öö veedame meile juba nii koduseks muutunud metsalodges.

15. PÄEV / Kojusõit
Viimase reisipäeva hommikul ei pea kiirustama. Ärkame ilma igasuguste äratuskelladeta, sööme rahulikult hommikust, võtame reisi kokku ja jätame džungliga hüvasti. Õhtul lendame Pariisi suunas ja tagasi kodus oleme 16. päeval – üks eriline paik on südames juures.

Foto: Kristi Tamming

Foto: Kristi Tamming

Foto: Kristi Tamming

Foto: Kristi Tamming

Foto: Kristi Tamming

Foto: Kristi Tamming

Foto: Joosep Sarapuu

Foto: Joosep Sarapuu


HINNA SEES ON: kõik transfeerid, sissepääsutasud ja majutused kahekohalistes tubades, eestikeelse reisijuhi teenused ning loomulikult kogu retk vastavalt ülalkirjeldatud programmile. Samuti kuuluvad hinna sisse 12 korralikku hommiku- ja 13 õhtusööki, mil viibime metsas või metsalodge’is. Võimalus ööbida ühekohalises toas 750€ lisatasu eest.

HINNA SISSE EI KUULU: hommikusöök 4. päeval (mil stardime varakult) ja 8. päeval (mil einestame turul), samuti õhtusöök 8. päeval (mil jõuame tagasi lodge liiga hilja). Lõunasöögid on omal valikul - snäkid poest või toidud erinevates söögikohtades.

Suveniiridele, toitudele või poes käimistele kuluvaid summasid me loomulikult ette ennustada ei oska, kuid oleme soovitanud arvestada umbes 500 euroga kogu reisi peale. Hinnad on pigem kallimad kui Prantsumaa Euroopa osas: poes õlu u 1,5 eur, baaris õlu 3-4 eur, 1.5l veepudel u 0.80 senti, korralik söök 15-20 eur.

VAKTSINEERIMINE: Riiki sisenedes on vajalik esitada kollapalaviku vaktsineerimise tõend. Vaktsiini mõju saavutamiseks peaks see olema tehtud 10 päeva enne reisi ning see kehtib eluaegselt.
Vanad, 10-aastased kollapalaviku vaktsiinid on täna ümber kvalifitseeritud eluaegseks. Seega, kui Sul on see kunagi tehtud, siis uut tegema ei pea – kuid vastav märge tuleb vaktsiinipassi siiski hankida.

RAHVUSVAHELISED LENNUD: Pikad lennud reisi hinna sisse ei kuulu, kuid enamus meie reisijatest eelistab lennata koos grupiga ning soovib abi lendude broneerimisel. Seega saad osta sobiva lennupileti ka meie käest. Loe reisi osavõtutasust ja rahvusvahelistest lendudest lähemalt.

Palume, et kõik meie reisijad viiksid end kurssi meie reisikorralduslike eripärade ning põhimõtetega, mis teevad meiega reisimise eriliseks ja meeldejäävaks, kuid nõuavad selle nimel ka reisijalt pisut eeltööd ja valmisolekut.

Enne reisi teeme kindlasti ka ühe ühise kohtumise kogu reisi seltskonnaga, kus saame tuttavaks ja arutame läbi koti pakkimiseks riietuse jms küsimused. 

Vaata ka meie Prantsuse Guajaana reiside galeriid.

Foto: Kristi Tamming


Reisijuht Joosep Sarapuu.

Reisijuht Joosep Sarapuu

Joosep on ametis Eesti Loodusmuusemis zooloogia kuraatorina ning tema kirg on troopikabioloogia - bakalaureusekraadi jaoks uuris ta Amazonases lehelõikajasipelgaid ning zooloogia magistritöö tarbeks Lõuna-Aafrikas mardikaid.

Kõige elusamana tunneb Joosep ennast aga siis, kui müttab paduvihmas, matšeete käes, mööda troopilist džunglit - džunglis elada on ta soovinud juba lapsest saadik, tarantlit kodustada, anakondal sabast kinni võtta ja liaanidega sõita - ning ta elaski 12 kuud Prantsuse Guajaana džunglis, et kõike seda teha. Joosep armastab seiklusi ja üleüldse kõike mis on metsik. Katedraali- ja obeliskigiidi temast ei saanud, kuid džunglisse luurele läheme koos iga kell - tema pilk on seal sama terav, nagu matšeete tema käes.

Kuula Joosepi troopikaseikluste ja loomajuttudega podcasti ISECHILLIJA.
Loe tema seiklusest Paapua Uus-Guineas, “Rännak minevikumaailma” TÜ ajakirjast ja meie blogist “Sokkide väel džunglis”.
Loe Joosepist ajakirjas Jalka 6/2017 “Paremkaitsja madudega maadlemas
Kuula Raadio 2 reisisaate REISPASS lindistusi Joosepiga:
Reispass. Joosep Sarapuuga Prantsuse Guajaanast
Reispass. Öine kõnd Amazonases


Reisi eelsoojenduseks…

Loe meie blogiposti 5 PÕHJUST REISIDA PRANTSUSE GUAJAANASSE.

Joosepi “lühifilm” näitamas, mis tunne oleks olla keset lopsakat džunglit…

Kaasreisijate vahetut meeleolu ja soovitusi tulvil videoklipp 2022 kevadiselt Prantsuse Guajaana reisilt. Autor: Marju Kern


Kaasreisijate tagasiside

“Parim seltskond, kellega kunagi reisinud olen. Ja veelkord üks korralik kniks Joosepile - tarkust ja väge täis noormees! Reis oligi just täpselt selline nagu ette kujutasin, ma ei muudaks mitte midagi. Reisikava oli just täpselt selline nagu peab, seltskond maailma parim. Paremat reisijuhti on väga raske leida - noor, julge, tark, saab kõigega hakkama, väga motiveeriv. Rasked, aga väga, väga positiivseid emotsioone täis matkad, imeline roheline valgus vihmametsas. Kevadise vihmaperioodi vahutavad kosed, mille all jahutada. Ülipõnevad kohtumised loomade- putukate-lindudega. Kõik tundus nii õige ja paigas. Et on tore, kui asjad lihtsalt vahel ka juhtuvad, et on tore vaadata, mis tänane toob, samas suunda teades. Eriline on sattuda kohtadesse, kuhu ehk tavaturist ei satu kunagi ja see on äge!”
— kaasreisija Sirje Raja (aprill, 2022)
“Kõige ägedam sellel reisil oligi loodus! Aga see kogemus poleks kindlasti see, kui poleks olnud Joosepit, kes on äge noor uljas reisijuht ja imeline seltskond.”
— kaasreisija Gristina Pahmann (aprill, 2022)
“Minu jaoks oli oluline võimalus tulla reisile ka siis, kui sõpru pole kaasa võtta - päris üksi ma paljudesse kohtadesse ei läheks, aga minemata ka ei taha jätta :) Rääkisin ka just isaga, kes aastaid tagasi Prantsuse Guajaanas käis ja sain aru, et üksi on ka täiesti võimatu lühikese aja jooksul nii palju teha ja näha - seega head ja kohalikku elu tundvad giidid on kohe kindlasti Amazonas Reiside tugevus.” 
— tagasiside ankeedilt (aprill, 2019)
“Meie reisijuht Joosep oli uskumatu - kui ise ei julge maoni minna, siis toob ta ussi sulle ise kätte :) Ülima pühendumusega, seikluslik ja julge. Hindan tema loodusteadmisi ja oskusi, millega ta muutis reisi erakordseks kogemuseks.”
”Ise ka aru ei saa, et kuidas julgesin seda teha, aga kõige võimsam hetk oli pea pistmine linnutapiku (suur ämblik) pessa, et uurida teda lähemalt :) “
— tagasiside ankeedilt (aprill, 2023)
“Minu jaoks oli kõige ägedamaks sel reisil võimalus liikuda džunglis vabalt, minimaalne turistiradade osakaal ning suurepärane grupijuht Joosep.”
— tagasiside ankeedilt (oktoober, 2019)
“Väga meeldis majutus - lodge on küll lihtne, aga väga kodune, kõik oli puhas ja süüa sai hästi ja palju.”
— tagasiside ankeedilt (aprill, 2019)