Reisisaade Reispass - Raadio 2 eetris igal pühapäeval kell 15:00

„Reispass“ on reisisaade, kus rännatakse mööda lähedasi ja kaugeid paiku, kombitakse maailma erinevate meeltega ja nuusutatakse Päris Elu Hõngu. Lisaks saatekülalistele ning mõtterännakutele mööda eksootilisi maid võetakse fookusesse ka erinevad reisimise viisid ning reisimisega seotud praktilised küsimused. Seega on saade mõeldud mitte vaid tugitooli-, vaid eelkõige aktiivsele reisijale. Saade jagab samu väärtusi, mida Amazonas Reisidki - keskmes on inimene ja tänapäev, elu siin ja praegu, mitte ainult ajalugu, „suured kivid" ja kadunud kultuurid. Milline jalajälg meist reisil maha jääb, kuidas olla külastatava kogukonna suhtes lugupidavam - ehk reisijana teadlikum. Mitmed saated puudutavad maid, kuhu meie reisidki viivad - ning osad neist on salvestatud suisa džunglisügavustes, mäenõlvadel või mererannal kohapeal. Teejuhiks neil audiorännakutel on Ivo Tšetõrkin.

Kõik saated on järelkuulatavad ja kommenteeritavad Raadio2 veebilehel, Raadio2 äpist Google Play'st või App Store'ist ning podcastina Sinu telefoni podcast'i äpist.

KUULA SAATEID

Meelte võimendamisest reisil - Peruu ja Amazonas

4.06.2017

Hooaja viimases Reispassis räägib saatejuht Ivo sellest, millega ta siis ise nö. vorsti võileiva peale paneb ning viib kuulajad taas rännakule oma kodusesse Peruusse ja Amazonasesse. Arutleme, kuidas kasutada ja võimendada reisil teisigi meeli peale silmade – mitte koguda „linnukesi“ katedraalide ja obeliskide nimekirja või templeid passi, vaid olla tõeliselt kohal kõikide meeltega, murda välja konditsioneeritud turvamullist ja nuusutada Päris Elu Hõngu.

 

Transdimensionaalne reisimine. Terje Toomistu

28.05.2017

Sel korral rändleme Reispassis päris mitmes kohas – Indoneesias, Lääne-Aafrikas Benin’is, juba vaat' et koduseks saanud Peruus ning 70-ndate aastate Nõukogude Liidu hipimaailma karvastes avarustes. Meil on külas antropoloog ja dokumentalist Terje Toomistu, kellega koos hakkame mõtestama lahti meelelist reisimist erinevatel kehalistel ja kultuurilistel tasanditel – põikame nii välis- kui sisemaailma erinevatesse dimensioonidesse ja äkki mokkapidi ka psühhedeelsetesse kosmostesse.

 

Brasiilia "inimsöömine". Mele Pesti

21.05.2017

Reispass kolis oma kaasaskantava stuudio Kuubalt ühele teisele saarele – nimelt Saaremaale ja Kuressaarde, kus sättisime ennast üles vana ETKVL-i maja direktorikabineti pruunide kulunud mistra-seintega koridoris. Teeme saadet koos Mele Pestiga, kes kaitses doktoriväitekirja… inimsöömisest Brasiilias. Kes keda sööb ja milleks see kõik Brasiilia kultuurilist seedekulglat läbides muutub, sellest lähemalt juba saates eneses.

 

Reispass on Havannas. Ivo Tšetõrkin ja Karmen Tornius

14.05.2017

Seekord valmib Reispass ei kusagil mujal kui Havanna vanalinna tänaval, kus saatejuht Ivo Tšetõrkin koos antropoloog Karmen Torniusega ... mitte ainult rummi rüüpavad, sigarit popsivad ja otse nende silme all lahtirulluvat Kuuba päris-tänavaelu, siin ja praegu, kuulajatelegi igal moel edasi annavad. Astutakse sisse ka igasugustesse nurgatagustesse urgastesse, vaadataksee nö. "turistifassaadist" kaugemale - ning lahatakse Kuuba lõputuid vastuolusid. Samas kihutatakse ka igivana Moskvitšiga läbi linna, neli ratast ise ilmakaarde ja surm silme ees. Tehke see sõit kaasa!

 

Nepaal. Kadriann Kibus

7.05.2017

Reispass rändab kajaki ja kummiparvega mööda Nepaali kärestikke - meile tuleb külla filmitegija ja antropoloog Kadriann Kibus, kes uurib Nepaali jõegiidide hingeelu - nende oskusi, toimetulekut ja keskkonnateadlikkust. Muidugi küsime Kadrianne käest ühtlasi ka kogu Nepaali hingeelu kohta, kastisüsteemist Buddha ja poliitikani " ning saame ehk teada, et Nepaali tasub reisida muugi, kui ainult mägede pärast. 

 

Kopenhaagen. Liis Tuulberg

23.04.2017

Kopenhaagen läbi maitsemeele. Seekord rändame Taani pealinnas Kopenhaagenis. Külas on antropoloog Liis Tuulberg, kes tegi 4 kuud Kopenhaagenis uurimustööd fermenteerimisest. Toidu- ning ning korilusehuvilisena viib Liis meid jalgrattasõidule läbi linna, kasutades maitsemeelt. Milline on uus põhjamaine köök? Kuidas maitseb kääritatud merivetikas? Kust saab parimat tänavatoitu või käsitööõlut? Ja muidugi ei saa me ka peatumata mööda vändata kuulsast vabalinnast Christianiast, kus hipid täiesti tänavalegaalseid kanepikooke küpsetavad. 

 

Londoni kõrtsmik Fred

16.04.2017

Selle pühapäeva veedab Reispass Londoni kõrtsileti taga. Külas on Fred Bekker, kes on üle 10 aasta Londonis pubi pidanud. Kuidas toimub kõrtsielu Londonis leti tagant vaadates? Kui palju peaks raha olema, et Londonis kõrtsmikuna "käsi valgeks" saada? Mis rahvast leiame baarileti eest? Seda kõike küsime ühelt Londoni juristidiplomiga kõrtsmikult. 

 

Põhja-Argentina

9.04.2017

Sel korral viib saatejuht Ivo Tšetõrkin kuulajad rännakule troopilisse ja üksildasse Põhja-Argentinasse. Astume veidi rohtunud radadel, sõidame logiseva ürgaegse colectivo"ga kuristike serval ning matkame pilvemetsades mööda Inkade impeeriumi aegseid iidseid teid, kuhu välismaalased vaid haruharva jõuavad. Mõned päevad veedame Esteros del Ibera märgalal, kus vaatame tõtt lambasuuruse rotiga, tango asemel kuulame küla kaugeimas baariurkas Ladina-Ameerika rokki ja närime Boliivia piiri ääres koos ketšua põlisrahvastega kokalehti.

 

Buenos Aires. Eia Uus

2.04.2017

Majadel pole nurki, mahlaseid steike süüakse lusikaga ja raamatupoes nihkub õige koputuse peale riiul seinast, avaneb uks salajasse baari ning maagilisse realismi, mille taga Eesti kirjanik Eia Uus Buenos Airese elust raamatut kirjutab.

 

Jalgrattal ümber maa. Fujimees

26.03.2017

Seekord annab ka Reispass oma väikese panuse lamemaa-teooriasse – Raimo Laosma ehk Fujimees sõitis ihuüksi jalgrattal maamunale tiiru peale. Ning juba maikuus stardib ta teisele mitte vähem ägedale rännakule - Nordkapist läbi Euroopa ning mööda terve suure Aafrika läänerannikut alla Kaplinnani välja. Ja kõige toredam selle juures on, et ta pole mingi hull enesetapja - lihtsalt mees, kes võtab elul sabast kinni ning teeb seda, millest unistab.

 

Koh Phangan'i saar Tais

19.03.2017

Reispass valmib taaskord otse reisil - saatejuht Ivo Tšetõrkin on Koh Phangan'i saarel Tais ning seega tehakse seekordne saade kaljunukil jalgu kõlgutades, mopeediga mööda saart ringi sõites ning parimat Tai toitu maitstes. Ujumise ja snorgeldamise asemel tuleb rohkem teemaks selle saare omapärane ja eriline peoscene - kurikuulsa Full Moon Party kõrval, kus inimesed ämbri kaupa viina joovad, toimuvad salarandades ka hoopis ägedamad ja ilusamad peod. Sinna jõuda pole kerge, kuid kui kord kohal, saab tantsida mitte ainult hommikuni, vaid lausa õhtu ja järgmise hommikuni.

 

Viikingilaeval üle Atlandi. Kerstin Karu

12.03.2017

Sel korral läheme Reispassi saates merele " ja kuidas veel! Ühed hullud norrakad ehitasid valmis ehtsa viikingilaeva, mis sai nimeks Draakon, ning purjetasid sellega üle Atlandi Ameerikasse. Päriselt. Ja meie oma kodumaa tütar Kerstin Karu tegi kogu selle pöörase retke madruse ja kokana kaasa. Tulevas saates räägibki Kessu meile, mis tunne on ilma moodsa vintsita 2-tonnist purje masti tõmmata, kui sinised on jäämäed ning mismoodi jääda ellu laeval, kus ühegi tormi ega laine eest kuhugi varjuda ei ole.

 

Bali. Jesper Parve

27.02.2017

Sel pühapäeval rändame Reispassis Bali saarele! Teejuhiks on raamatu „Minu Bali. Oma väe otsingul“ autor ja veebiajakirja MeesOlen.ee peatoimetaja Jesper Parve, kes vahetas profikorvpalli klaaskuulide vastu, võttis naise-lapse käevangu ja läks päikesesaarele ja maailma joogapealinna Ubudisse oma väge otsima. Nõidravitsejad, joogagurud, harjumatu kuumus, rollerid ja maod. Ka kaunid päikseloojangud, kohalike naeratused ja põnevad rännakud iseendasse, millega kaasnesid suured õppetunnid. Kas ta uppus seal ninaotsani hipide, gurude ja imeliste seente maailma või avastas ühel hetkel, et üle 3 nädala ikkagi sama särgiga käia pole ilus – küsime mehe enda käest järele.

 

Mayapur - India helimaastikud. Antropoloog Marje Ermel

26.02.2017

Kuidas reisida, mõista ja kogeda kaugeid kohti ja inimesi, keskendudes vaid helidele ja kuulamisele? Antropoloog Marje Ermel viib meid rändama Mayapuri helimaastikele, mis on väike küla Gangese jõe kaldal Indias - püha paik, mida samal ajal täidab ehitusmüra ja kus Krishna pühendunud räägivad, et koha tõeline olemus avaldub meile siis, kui me oskame õigesti kuulata.

 

Indiaanlaste lastehommik

19.02.2017

Seekorde Reispass on pühendatud lastele - saatejuht Ivo Tšetõrkin käis oma 6-aastase tütre lasteaiarühmas Amazonasest rääkimas, seega valmib ka Reispass Tallinna Lepatriinude lasteaias ning juttu tuleb sellest, mismoodi elavad lapsed Amazonase metsades, külades ning Andide mägedes. Ilmselt veidi teisiti, kui meie. Aga mine tea, ehk on paljud asjad ka samamoodi - lapsed on ju ikka lapsed. Kas teadsite, et Amazonases õpivad lapsed enne ujuma, kui käima ning et kõige suurem kala jões kaalub sama palju, kui pool lasteaiarühma kokku?

 

Iraan. Väino Laisaar

12.02.2017

Sel pühapäeval pistab Reispass oma näpu Pärsiasse. 4x4 automatkajad sõitsid Iraanis maha 7500 kilomeetrit mägi- ja kõrbeteid ning matkafilmimees Väino Laisaar tuleb ja rääib, mis nad sellel reisil tegid ja nägid. Ilmselt purustame ka müüdid, et Iraanis on vaid kõrb, kaamlid ja Kalašnikovid ning et sinna ei tasu mitte mingil juhul ronida.

 

Andide ekspeditsioon. Ivo Tšetõrkin ja Kaupo Kikkas

5.02.2017. Amazonase-Andide loodus- ja kultuuriekspeditsioon 2. osa.

Ivo Tšetõrkini ja fotograaf Kaupo Kikkase retk on jõudnud sügavalt Amazonasest kõrgele Andide mägedesse. Seekordne saade valmib Põhja-Peruus asuvast üksildases külakeses nimega Leymebamba. Ilmneb, et Peruus on palju enamat, kui vaid Inkade impeerium ja ilmakuulus Machu Picchu. Hõredas õhus, põsed kokalehtedest punnis, käime kadunud pilveinimeste chachapoyade jälgedes ning satume ka täiesti metsaga kaetud ning väljakaevamata varemetele, kuhu ei jõua ei arheoloogid ega turistid. Lisaks käime Gocta joal, mis on maailma üks kõrgemaid, kuid mis "avastati" läänemaailma jaoks alles kümmekond aastat tagasi.

 

Amazonase ekspeditsioon. Ivo Tšetõrkin ja Kaupo Kikkas

29.01.2017. Amazonase-Andide loodus- ja kultuuriekspeditsioon 1. osa.

IvoTšetõrkin ja fotograaf Kaupo Kikkas asusid rännakule, et avastada enda jaoks Põhja-Peruu Amazonase ja Andide rohtunud radu. Saade valmibki keset Amazonase vihmametsa, moskiitopirinas ning vihmakrabinas. Kuna Ivo peaaegu et elabki ühe jala varvastega Amazonase soojas ja pruunikas vees, siis on seekordne Reispass veel selle poolest eriline, et saadet juhib Kaupo ning Ivo on ise intervjueeritava rollis, et rääkida, miks ja kuidas ta Amazonasesse elama sattus. Juttu tuleb eelkõige tänapäevast – millisena Amazonast ette kujutatakse ning mis elu siin tegelikult elatakse.

 

Reisiturvalisus. Ivo Tšetõrkin ja Mart Tartlan

22.01.2017

Seekord ei võta Reispass sihiks mitte ühtegi konkreetset riiki, rahvast, linna või saart, vaid räägime hoopis laiemalt reisiturvalisusest. Kuidas minimeerida riske kaugetes paikades, et reis kulgeks viperusteta, aga ka andmata järgi elamuse eheduses. Selles saates ei räägi me seda juttu, et püsige öösel hotellis, nii on kõige turvalisem. Ehk siis – ära kakerda purjus peaga mööda suvalisi pimedaid tänavaid, aga kui tahad klaasi veini juua ja küla kõige kaugemas tänavas asub maailma kõige kahtlasem baar, siis tuleb sinna sisse astuda, külameestega paar lugu rääkida, mitte hotellitoas šveitsi armeenoa korgitseriga bensukast ostetud pudeli kallal näppe veristada. Tutvustame mõnda levinud petuskeemi Lõuna-Ameerikas, saate teises pooles tuleb külla praktilise esmaabi ja esmaste päästetööde instruktor Mart Tartlan, kelle käest küsime, kuidas matkamisel – on see siis mägedes, metsas või kus iganes – eksimise või õnnetuse korral käituda, et … ellu jääda.

 

Ghana. Diana Tamm

15.01.2017

Seekord rändame ühte põnevasse, kirevasse, väga multikultuursesse riiki Lääne-Aafrikas. Selleks riigiks on Ghana. tema piiridesse mahub 27 miljonit inimest ja sadakond erinevat etnilist gruppi, kes räägivad paljusid keeli ja kummardavad paljusid jumalaid. Külas on Diana Tamm, kes on alates 2012. aastast töötanud vabatahtlikult põhja-Ghanas elavate frafra hõimude juures, elanud aasta otsa Kongo-nimelises külas ja tegelenud " kokkuvõtvalt kohalike naiste tööhõive edendamisega. Miks on matused küla suurim pidupäev ning mitut naist oleks ikkagi mõistlik pidada " kuula saadet ja suurenda oma maailma!

 

Katšinimaa (Kachin-State) Põhja-Birmas. Laur Kiik

8.01.2017

Reispass rändab Põhja-Birmas, Himaalaja jalamil, kus on aastakümnete pikkusest kodusõjast laastatud katšini rahva kodumaa. Antropoloog Laur Kiik on kinkinud sellele rahvale oma elu ja südame. Kes on katšin"id ning mismoodi reisida eetiliselt konfliktipiirkonnas? Kuidas saaks igaüks, kes sinna soovib reisida, aidata kaasa katšini iseseisvuspüüdlustele? Milline on Birma tegelikult " kas sinna on jõudnud lubatud rahu ja stabiilsus, nagu väidab valitsus? 

 

Kuuba. Ivo Tšetõrkin

18.12.2016

Fidel Castro on surnud. Pool Kuubat nutab, pool naerab – nagu teatrimask, mis Kuuba ka mitmes mõttes on. Saatejuht Ivo Tšetõrkin räägib oma viimase Kuuba-reisi uudiseid ja noppeid. Endiselt saab kaubitsejatelt, kelle „vend töötab sigarivabrikus“, osta supersoodsa hinnaga Cohiba sigareid – mis küll lähemal vaatlusel osutavad banaanilehtedeks. Aga saar on kiires muutumises: internet jõuab mürinal kohale – puu all saab 2-eurose kraapekaardiga tervelt tund aega netis surfata. Ning paljud kodumajutusepidajatest saavad varsti miljonärid. Samas ei ole kuhugi kadunud varjupool, mis turistidel tihti nägemata jääb – ülim vaesus ja puudus, elu ilma vee ja elektrita ning transport poolsurnud eesli seljas. Saade läks eetrisse otsesaatena Vabaduse Väljaku pop-up stuudist.

 

Mehhiko. Maris Kilk

11.12.2016

Kui käia ja kohata, maitsa ja mõista midagi uut, siis Marise meelest juba nii, et me oma elu sellest tervem, ilusam ja elusam saaks. Marise enda uueksloomisrännak Kesk-Ameerikas on kestnud kümme aastat. Ta on "kodus" sealsetes kultuurides, keeltes, eluolus ja ka giiditöös. Vallutamata põlisrahvaste juurest kohaliku aristokraatiani välja on Marisel kõnelda imelisi lugusid kõige uskumatumatest juhtumustest. Saade valmib Mazunte rannas, Mehhiko edelaosas - varbad vees, klapid peas ning pudel jääkülma Coronat kõrval. Ka muusika on salvestusse mängitud sealsamas rannal Bluetooth-kõlarist, koos ookeanilaine laksumisega taustal.

 

Lima. Kristjan Sillaots

4.12.2016

Reispass on reisil. Seekordne saade valmib otse keset Peruu pealinna hullumeelset liikluskaost - me sõidame mööda Limat autoga ringi ja räägime juttu Kristjan Sillaotsaga, kes tuli 1000 dollarit taskus Peruusse õnne otsima ning on siin tänaseks juba 13 aastat õnnelik olnud, loonud pere ja ehitanud üles alpakavillavabriku.

 

Mehhiko-Peruu kultuurisild. Ivo Tšetõrkin ja Maris Kilk

27.11.2016

Selle nädala Reispassi teemaks on Mehhiko-Peruu kultuurisild – koos 10 aastat Mehhikos rännanud Maris Kilgiga asetame need kaks suurt maad kõrvuti ning vastakuti – kelle salsa on pöörasem, rannad kaunimad või džungel metsikum? Lisaks oleme kolinud stuudiost välja, saade valmib hubases vanaraamatupoes otse hea publiku silme all.

 

Ümber maailma tänulik - Elsa Saks

20.11.2016

Elsa Saks on selline tüdruk, kes jättis 4 aastat tagasi maha tasuva IT-töö ning läks laia ilma rändama. Ta läbis seljakoti ja pöidlaküüdiga Aasia, Lõuna-ja Põhja-Ameerika ning Euroopa. Ja selle kõige juures oli tema ainsaks valuutaks… kallistused ja tänulikkus. Tuhanded kilomeetrid, kümned riigid, sajad abilised, 0 probleemi. Kuidas see võimalik on? Proovime teada saada.

 

New York City. Piibe Kolka

13.11.2016

Maailmalinn New York leegitseb ja pulbitseb, kihab ja tuksleb " seal sulavad kokku 800 keelt ja elab kõrvuti mees, kel miljon dollarit, ja mees, kel 1 dollar. Lahkame New York"i maapealseid ja maa-aluseid kihte, külas on antropoloog ja dokumentalist Piibe Kolka.

 

Rändav moosekant Ivo Naries

6.11.2016

Reispass rändab, kitarre ja DJ-pult kaenlas, maalilisel Koh Pagnan"i saarel Taimaal, kummalisel Burning Man"i festivalil keset Nevada kõrbe ning veidi ka Lõuna-Ameerikas. Külas on elektroonilise muusika DJ Ivo Naries.

 

Uganda. Aliine Lotman

30.10.2016

Reispass rändab otse suure Aafrika südamesse, Ugandasse " külaliseks ja teejuhiks on antropoloog Aliine Lotman, kes räägib meile maast, kus ta aasta aega ühte väga erilist kohvikut pidas. Rändame mopeedi tagaistmel pealinna Kampala slummides, aga ka linnaosades, kus maja kuuüür algab 5 000 dollarist.

 

Kambodža. Lauri Reinkort

23.10.2016

Reispass kulgeb Kambodža riisipõldudel, rannabaarides ja džunglites - külas on Lauri, kes otsustas pea 10 aastat tagasi Kambodžasse kolida ning seal hotelli avada. 

 

Kuuba. Lemo

16.10.2016

Külas on Laur-Leho Kaljumets ehk Lemo, kellega koos lahkame Kuuba tänapäeva suurte muutuste ootel. Püüame heita pilgu sügavamale rummipudeli põhjast ja sigarisuitsust ning küsime, kas Vabaduse saar saab varsti vabaks?

 

Väereisid. Triin Hio

9.10.2016

Reispass on ära tinistatud. Suuname pilgu välimise rännaku kõrval ka sisemisele " külas on holistiline terapeut ja muusik Triin Hio, kelle väereisid nii Euroopa kamaral kui ka 7 maa ja mere taga avavad müstiliste radade uksi kõigile, kes tema ümber " proovime meiegi sellest oma osa saada.

 

Mägimatkamine. Tanel Tuuleveski

2.10.2016

Mägimatkamine. Tanel Tuuleveski. Reispassi stuudios on õhk veidi hõredam - külas on mägironija Tanel Tuuleveski ja räägime mägimatkamisest. Rändame nii Boliivias kui Pakistanis, nii ülal- kui allpool pilvepiiri ja põikame korraks ka maailma kõrgeima mäe, Džomolungma tipust läbi.

 

Reisifotograafia. Kaupo Kikkas

25.09.2016

Räägime lisaks reisimisele ka reisifotograafiast - miks reisil pilti teha, kuidas teha paremat pilti, aga ka sellest, miks mõnikord tasub fotoaparaat kotti jätta. 

 

Automatkamine. Väino Laisaar

18.09.2016

Seekord suundub Reispass neljarattaveolise maasturiga ida suunas " räägime automatkamisest ning rändame Venemaa, Kesk-Aasia ning Kaug-Ida avarustes, nii suvistes sääseparvedes kui 50-kraadises pakases.

 

Mägitee, metsatee, kokatee. Ivo Tšetõrkin

11.09.2016

Peruu ja Amazonase teed: mägitee, metsatee, kokatee. Mis tähenduse saab mõiste "tee" kõrgel Andide mägedes, sügaval Amazonase džunglis või seal, kuhu ühtegi teed ei vii? "Reispass" on reisisaade, kus rännatakse mööda lähedasi ja kaugeid paiku, kombitakse maailma erinevate meeltega, nuusutatakse päris elu hõngu ning räägitakse teadlikumast reisimisest. Lisaks saatekülalistele ning mõtterännakutele mööda eksootilisi maid võetakse fookusesse ka erinevad reisimise viisid ning reisimisega seotud praktilised küsimused. Seega on saade mõeldud mitte vaid tugitooli-, vaid eelkõige aktiivsele reisijale. Keskmes on inimene ja tänapäev, elu siin ja praegu, mitte suured kivid ja kadunud kultuurid.