Aastavahetus - tuhande palega ECUADOR

* AKTIIVNE LOODUS- JA PUHKUSEREIS

Kas Sa tead, mis on puutomat, kuidas maitseb merisiga või kui palju maksab laama? Kui mitte, siis on viimane aeg sõita Ecuadori. 
Ecuadori iseloomustab kõige paremini sõna diversidad – mitmekesisus. Paari nädala jooksul on võimalik ronida mööda lumiseid mäetippe ja suitsevaid vulkaane, snorgeldada pingviinide ja merilõvidega, lasta galoppi mööda ääretut paramot ning samas pikutada Vaikse ookeani kaldal valgel rannaliival ja liguneda vulkaanilistes termaalvetes, džunglipalavuses rippmatis lesida ja öösel latiinodega batchata’t keerutada. Hea õnne korral võime näha nii laisklooma kui roosat delfiini. Muidugi külastame igal võimalusel ka mõnda kohalikku turgu ja sööme kõikvõimalikke vigureid, mida kohalik köök meile pakub.

 

REISIAEG: 27. detsember 2025 - 10. jaanuar 2026 (15 päeva)

KESTUS: 15 päeva kohapeal, koos rahvusvaheliste lendudega Tallinn-Quito-Tallinn kokku 16 päeva

OSAVÕTUTASU:  3 950 eurot, ei sisalda lennupiletid Tallinn-Quito-Tallinn

SELTSKOND: kuni 9 reisihuvilist ja reisijuht, Ladina-Ameerikas elanud ja rännanud loodus- ja linnagiid Liina Eik

REISISTIIL: Ecuadori reisil on suur rõhk loodusel, aga jätkub ka ruumi põlisrahvaste kultuuride avastamiseks, muusemideks, toiduelamusteks ja liivarandadeks.

RASKUSTASE: Tegu on pigem kergema reisiga, teeme mõned paaritunnised matkad ning ühe ratsaretke. Osa reisist toimub aga mägedes (veidi alla 4000 meetri kõrgusel merepinnast) ning vihmamets on niiske ja väsitav – seega vähemalt keskmine füüsiline vorm on siiski vajalik.

TEMPO JA KULG: Ecuadoris on väga palju näha ja reisi pikkus on üürike, aga teede kvaliteet sõltub aastast, ilmast ja tähtede seisust. Mägedest džunglisse liikumiseks võtame rahulikult, teeme peatuseid erinevates kogukondades ja jälgime paramo muutumist pilvemetsaks ning pilvemetsa muutumist vihmametsaks. Liikumist on palju, aga teeme seda hetkes kulgedes ja ümbritsevasse tähelepanelikult suhtudes.

KLIIMA: Džunglis ja rannikul on palav, mägedes on jahe kevadilm (öösel võib olla ka külm). Kihiline riietus on vajalik igal reisi etapil – ekvatoriaalne päike ei halasta, ennast tuleb selle eest kaitsta nii riiete kui kreemiga.

MAJUTUS: Kus võimalik, eelistame kogukonna- ja ökoturismi. Ööbime väikestes külalistemajades või lodge'ides.

TRANSPORDIVIIS: Liigume osa reisist oma bussiga ning reisi käigus tuleb ette serpentiini-laadseid mägiteid. Džunglis on peamiseks liikumisvahendiks kanuu. Reisi teises pooles teeme ka paar siselendu.

Pane siit teele oma küsimus või reisibroneering! 

Kui oled reisist huvitatud, aga ei ole veel kindlalt otsustanud, lisa siin end meie uudiskirja saajaks ning saadame Sulle personaalselt infot reisiuudiste ning eripakkumistega.


TEEKOND

1. PÄEV / Ilumáni linn
Maandumine Ecuadoris, lennujaamast sõidame ööseks väikesesse Ilumáni linnakesesse, mis on kuulus kahe asja poolest: kui quechua ravitsejate-šamaanide ehk yachakide ning kui mägede parimate kübarameistrite linn. Yachakid ei ole siin kindlasti isehakanud šarlatanid, vaid ametiühingutesse koondunud ning ka riiklikes haiglates oma teenuseid pakkuvad professionaalid. Yachak annab nõu nii füüsiliste kui hingeliste murede korral, juhib eksinuid õigele teele ja puhastab energiaid, korraldab külatalguid, lahendab naabrite vahelisi tülisid ning aitab üldse kõikjal, kus tarvis. Huvi korral saame tutvuda nii yachakide kui kübarameistrite tööga.

2. PÄEV / turulinn Otavalo
Otavalo – turulinn selle kõige otsesemas tähenduses. Siin elavad kichwa-keelsed otavalolased, kes on üle riigi – ja üle maailma – tuntud oma käsitöö- ja müügioskuste poolest. Selle linnakese südames laiuvad käsitööletid nagu merelained, täis kampsuneid, kotte, pükse-särke, vilepille ja kõike muud, mida Andide rahval seljas, käes, peas või jalas näha on. Ecuadori mägederahva jaoks on Otavalol ka aga teine tõmbenumber: laupäevahommikune loomalaat on siin nädala tippsündmus, mille jaoks lüüakse tolmust puhtaks linnakübar ja tõmmatakse selga valgeim pitspluus. Selleks vaatemänguks ärkame vara ja lähme otsime meiegi kõige ilusamat merisiga ja pehmemat alpakat. Kes soovib, saab topsist sidruniga maitsestatud tigusid näksida või juba esimest meriseapraadi noolida. Seejärel avastame käsitööd linna lõpututel laadatänavatel.

3.- 4. PÄEV / Rahvuspark
Andid, vulkaanid ja Cotopaxi rahvuspark. Cotopaxi on üks maailma kõrgeimaid aktiivseid vulkaane, seda ümbritsevas rahvuspargis laiub paramo, kus kappavad metsikud hobused ja kui hästi vaikselt olla, tunneb keha jalge all mürisevat magmat. Võimaluse korral hüppame siin selga mõõdukat kasvu criollo paramo hobustele, kes on jahedate ilmaolude, raske töö ja mäestike õhuharedusega harjunud. Ratsutame rahvuspargis ringi mõned tunnid (vastavalt grupi soovidele veidi lühemalt või pikemalt), ajades vahel pea kuklasse, et nautida majesteetliku kondori lendu. NB! Kõige kõrgemad päevad reisi jooksul. Erinevatel hetkedel võib kõrgus olla 4000-kandis.

5.- 6. PÄEV / Teekond mägedest džunglisse
Sõidame bussiga mööda mägiteid Andide mäestikust alla, Amazonase džungli suunal. Sõidu käigus näeme hämmastavat muutust looduses, vaadetes, temperatuuris, kultuurides. Võtame sõitu rahulikult ja teeme teel peatuseid. Esmalt ööbime külas, kus külastame Amazonase kichwate pühakohta; soovi korral saab osaleda vaimumaailma selgust toovates põlisrahva tseremooniates. Järgmise öö veedame Coca ehk Puerto Francisco de Orellana linnas.

7.- 10. PÄEV / Džunglipäevad Amazonases
Varahommikul hakkame džunglilinnast liikuma jõesadama poole, kust sõidame paadiga Cuyabeno rahvusparki. Meie öko-kämping ei ole kindlasti luksuslik spaa-hotell, kuid ometi saame end sügaval Amazonase džunglis pesta sooja duši all, päeva jooksul ammutada nii valguseks kui muuks vajalikuks elektrit päikesepaneelidest ning õhtul heita magama moskiitovõrguga kaitstud voodisse, kus Amazonasele iseloomulikud hääled meid magusalt uinutavad. Kämpingu kokad pakuvad mõnusaid ecuadorlikke roogi, kust mitte mingil juhul ei puudu riis, praetud banaanid ning erinevad puuviljad. Õhtuti naudime eluolu ning soovi korral õpime lähemalt tundma Ecuadori õllesorte.

Džunglipäevade jooksul jõuame teha vaatlusretki nii kanuudega kui jalgsi, nii hommikul kui õhtul, et ahmida endasse võimalikult palju muljeid maailma suurima džungli floorast ja faunast. Meie grupi võtmeisikuks on oskuslik kohalik giid, kelle teravate silmade abil loodame märgata nii tuukaneid, kaimane, anakondasid, laiskloomi kui mitmeid erinevaid ahve. Peale looduse tundmaõppimise piilume vargsi sisse ka kohalike põlisrahvaste eluviisi. Cuyabeno on fantastiline rahvuspark ja need päevad siin on kindlasti unustamatud.

11. PÄEV / Quito & Manta
Logistikapäev džunglist rannikule – lendame džunglist esmalt Quitosse ja seejärel Mantasse, kust sõidame edasi väiksemasse rannalinna ookeani ääres.

12.-14. PÄEV / Puhkus rannikul
Naudime rannikuelu. Ärkame väikeses rannikulinnas Puerto Lopezis. Käime ära kohalikul kalaturul, õpime selgeks mõned uued ookeanikalad ning haarame puuviljaturult midagi mõnusat piknikukorvi. Kui letid on läbi käidud, otsime tuktukid ja põrutame nendega lumivalge liivaga Frailesisse, kus kastame end Vaikse ookeani lainetesse ja naudime rannamõnusid.

Kui on soovi, jääme randa terveks päevaks – kiiret pole kuhugi. Kui aga rand võtab liiga uimaseks, sõidame edasi kohaliku pärandkultuuri uurima ning saame teada, kuidas haiseb ülitervislik väävlijärv. Uurime arheoloogilisi leide ja määrime end hirmtervisliku mudaga kokku. Kui kliima soosib ja meri ei ole veel liiga palavaks läinud, võime minna ka merele ja kohata mõnda hilist vaala või delfiine. Külastame Machalilla rahvusparki, soovi korral ka Montecristi käsitöölinnakest, kust pärinevad nn Panama kübarad.

15. PÄEV / Pealinn & kojusõit
Quito
. Teeme väikese tiiru kohalikel turgudel ning peamistel väljakutel – kirikute ja katedraalide külastamise asemel võib aga ka vabalt ja sihitult mööda kitsaid munakiviteid jalutada, natuke ära eksida ning mõnes kohvikus tassike kokateed juua. Pärastlõunal sõidame lennujaama ja algab kodutee.

Foto: Ulvi Sädem

Foto: Ulvi Sädem

Foto: Ulvi Sädem

Foto: Ulvi Sädem

ecuadori reis

Foto: Ulvi Sädem

ecuadori reis

Foto: Ulvi Sädem


HINNA SEES ON: kõik siselennud, samuti kõik transfeerid ja majutus 2- või 3-kohalistes tubades, eestikeelse reisijuhi teenused ning loomulikult kogu seiklusretk vastavalt ülalkirjeldatud programmile. Toitlustus kogu metsaretke vältel sisaldub samuti hinnas, samuti kogu metsas vajaminev varustus.

HINNA SISSE EI KUULU: söögid-joogid väljaspool Amazonast, kuid need on Lõuna-Ameerikale kohaselt üpris soodsad. Samuti ei kuulu hinna sisse reisi- ja tervisekindlustus, maalt lahkumise maks (hetkel 40 USD), vabatahtlikud lisaekskursioonid ning transport söögikohta, muuseumi, turule jne, ühesõnaga kohad, kuhu võib-olla kõik ei soovi samaaegselt minna. Samas asuvad meie ööbimiskohad enamikest olulistest kohtadest jalutuskäigu kaugusel. Seega väga suurte lisakulutustega sul arvestada ei tule. Suveniiridele ning õhtustele väljaskäimistele kuluvaid summasid me loomulikult ette ennustada ei oska, kuid kokkuvõttes oleme soovitanud järgmist – kui arvestad umbes 500 euroga kogu reisi peale, siis on selle eest kindlasti korralikult söödud, joodud, õhtuti väljas käidud ja kott kvaliteetset käsitööd ning suveniire täis.

RAHVUSVAHELISED LENNUD: Kuna rahvusvahelised lennud meie reisipaketti ei kuulu, siis on just endale sobivad piletid võimalik soetada iseseisvalt või meie koostööpartneri abiga, peaasi, et reisi alguskuupäevaks sihtkohas olete. Loe reisi osavõtutasust ja rahvusvahelistest lendudest lähemalt.

Lisaks palume, et kõik meie reisijad viiksid end kurssi meie reisikorralduslike eripärade ning põhimõtetega, mis teevad meiega reisimise eriliseks ja meeldejäävaks, kuid nõuavad selle nimel ka reisijalt pisut eeltööd ja valmisolekut.

Enne reisi teeme kindlasti ka ühe ühise kohtumise kogu reisi seltskonnaga, kus saame tuttavaks ja arutame läbi riietuse ja varustuse küsimused.

ecuadori reis

Foto: Ulvi Sädem


liina eik

Foto: Annika Metsla

Reisijuht Liina Eik

Liina maailm muutus ümmarguseks, kui ta oli 13-aastane – siis viis tema esimene pikem reis paariks kuuks road-trip´ile läbi Põhja-Ameerika. Armastus hispaania keele ja Ladina-Ameerika vastu sai alguse aastal 2003. Lihtne inimlikkus ja soojus, kirevus, järsud kontrastid, imeline loodus, vaheldusrikas köök - ja muidugi rütmid on need, mis panevad Liina südame kiiremini põksuma. Samas on Ladina-Ameerikas alati aega – see sobib aeglaseks reisimiseks, vaikseks kulgemiseks, mis lubab märgata inimesi ning eluviise enese ümber. Liina on jõudnud elada lühemalt või pikemalt Taanis, Keenias, Hispaanias ja Mehhikos. Õppinud psühholoogiat ja sotsioloogiat, aga juba mõnda aega tegutsenud peamiselt giidina ning tõlkijana. Hiljuti omandas Liina koolis just loodusgiidi ameti, sest “kultuur ja ajalugu ja turism on kõik toredad teemad, aga loodus kutsub ja loodus laeb!”
Elu, mida ta läbi oma kogemuse vahendab, on tulvil imelisi ja ootamatuid kohtumisi, maitsvat toitu ning muidugi muusikat ning tantsu.

Kuula ka raadiosaate R2 Reispass salvestusi Liinaga:

Colombia, Ecuador ja Jamaica NÜÜD. Maris Eelsalu, Liina Eik, Tarrvi Laamann (2021)
Mehhiko - Trotski surm ja Stalini poster. Liina Eik (2021)

Kuula R2 Reispass Ecuadori teemalisi raadiosaateid ka reisijuht Aliine Lotmani´ga:

Quito, Ecuador. Aliine Lotman (2018)
Kanuuga Ecuadori öises džunglis. Aliine Lotman (2018)


Kaasreisijate tagasiside:

Ettekujutus reisist oli tõepärane. Lootsin palju näha ja kogeda ning seda ka sain. Mis siis et kõike, mis algses reisiprogrammis kirjeldati, ei õnnestunud realiseerida, kuid nendele leidus alati alternatiivne tegevus. Ehedad elamused. Asjalikud ja professionaalsed giidid. Tunne nagu reisiksid oma sõpruskonnaga.
— tagasiside ankeedilt
Oli ettekujutustest parem 😁, ületas kõik ootused, ei jõudnud liiga palju ette valmistada, kogesin ja õppisin palju. Meelde jäi looduses viibimine, linnud-loomad, need hääled ja see ürgse looduse tunnetus, erinevad kohad - dzungel, rannik, mäed. Äge seltskond ja vahvad seiklused.
— tagasiside ankeedilt