TORMITALGUD AMAZONASES -

Yanayaku kogukonna metsamajutus saab päästetud!


Oleme üllatunult tänulikud, et niivõrd paljud meie reisijad ja sõbrad otsustasid nii lühikese aja jooksul ulatada oma käe ühe kauge kogukonna – ja meie teise kodupaiga – toetuseks ja abiks. Unustamata hetkekski, mis ajal me praegu elame – ning märgates toetajate seas ka nimesid, kes ei ole meile (veel) Amazonasesse külla jõudnud. ¡Muchos gracias teile kõigile ning igaühele!

Kokku on kogunenud rahapappi 113 toetaja peale 14 816 eurot ehk 1 700 eurot enamgi, kui ootasime ja lootsime. Seega saame veel üht-teist kõpitseda – näiteks ujuvale paadisillale uued palginotid alla ja viimasena ka köögimaja katusele värske lehekatte peale.

Töö juba käib väikestviisi – head uudised on raadio teel külla jõudnud ja mehed juba asunud maja kallal ettevalmistustöid tegema. Teisalt läheb kohapealne põhiline honcho Martin da Silva laupäeval, 27. veebruaril San Juaquin´i külla “lehediili” tegema, misjärel läheb suur hulk mehi metsa ning seejärel hakkab suur hulk naisi palmioksi punuma. Järgneva pildi- ja videomaterjali töö kulgemisest riputame samuti siia lehele. Ning veelkord – suur ja mahlane aitäh!


Meie Peruu kodupesa esimene walk-through 14 aasta jooksul!

10. märts 2022

DŽUNGLI-NIISKED TERVITUSED TORMITALGUTE TOETAJATELE!
Oleme lodge’i sisemust pigem saladuses hoidnud. Kes tuleb, see kogeb ning ärge arvake, et me peame metsas mingit hotelli. Kuid tänutundes kõigile ja igaühele teist 113 toetajatest, tänu kellele Yanayaku metsamajutus kesk kõige raskemaid aegu päästetud sai, viime teid väikesele “virtuaaltuurile”. Tsipake on veel teha, kuid “metsas elu käib”.


Tormitalgud on täies hoos

9. aprill 2021

Paremal väike video- ja pildivalik tööde kulgemisest. Suur hulk katusele minevaid palmilehti on teistpoolt suurt Amazonast paatidega Yanayakule viidud. Maloka katus võeti koos seintega maha, samuti mitme bungalo vahelaed. Hetkel sajab küll vihm täiega tuppa, aga voolab sealt samamoodi läbi põranda uuesti õue – pole hullu. Loomulikult selgus katuste lahtivõtmise käigus, et tarvilikke töid, mis kohe tegemist vajavad, on veel. Maloka ja mitme bungalo tugipostid on mädanenud ja vajavad vahetust, samuti vahelaed ning uksed – kuid millal on enne juhtunud, et üks ehitustöö planeeritust kallimaks ei lähe, olgu see siis betoonist hotell New Yorkis või okstest onn Amazonases? 

Väikese lisaboonusena ja külameeste motiveerimiseks komandeerisime Yanayakule talgusuppi ja muud head-paremat vaaritama ka kõikide meie reiside “staarkoka” Ricardo, kes muidu elab Iquitoses (fotol valges särgis, all vasakult teine). Kuulu järgi müüs ta juba salaja sadamaturul oma koduseid esemeid, et peret toita. Ricardoga juhtus veel selline väike “sekeldus”, et teda hammustas eelmisel nädalal fe-de-lance. See on üks päris hirmus rästik, kuid peruulased on tehtud ikka teisest puust – reisihimu oli nii suur, et poiss lasi paar päeva sirualiasendis “leiba luusse” ja oli minekupäeval kenasti rivis. 

Uus maloka kerkib nagu seen ja sarikapidu on peetud. Võib juhtuda, et maikuus saame ka oma silmaga juba seda kõike kaeda – Peruu riik tühistab kuulu järgi kohe karantiininõude ning öeldakse ka vihmametsas, et igale sajule järgneb päikesepaiste.

20210313_131856.jpg

Meie pesa ehk lodge džunglis

Peruu amasoonia on paik, kust Amazonas Reisid sai oma alguse – ja iga retk sinna on omanäoline ja kordumatu. Meie kodukoht ja kuningriik on Yanayaku harujõgi, mille ääres asub 2 tüüpilist Amazonase küla – Ayacucho Tipishka ning San Juan de Yanayaku. Kosmosest või kaardilt vaadates asub see paik Põhja-Peruus, Iquitose džunglilinnast ca 110 kilomeetrit mööda Amazonase jõge ülesvoolu.

Amazonase peasängist ca 15 kilomeetri sügavusele džunglisse on ehitatud lihtne hubane metsamajutus ehk lodge, mis on meie „pesa“ aastast 2009. Viime sinna kõik oma reisijad, toetame nii majapidamist kui ka ümbritsevat kogukonda. Me ei saa ega tahagi öelda, et oleme selle maja peremehed – ta asub kahe nimetatud kogukonna maal ning otseselt ei saa keegi end tituleerida sõnaga „omanik“. Kuid läks nii, et projekti algne ameeriklasest algataja ei oma täna selle paigaga mingit puutumust ning Amazonas Reisid vastutab juba aastaid selle eest, et majal hing sees püsiks.

On olnud koguni aegu, kus eestlased on ainukesed välismaalased terve aasta jooksul, kes seda maja külastavad. Eesti on kogu piirkonnas tuntud ja au sees, kuna kõik sellised külaskäigud toovad kogukonnale tööd ning leiba. Kui maja on täis, saab küla tööd – nii paadimehed, rajaleidjad-matšeetemehed, külanaiste käsitööring jne. Ühtlasi motiveerib meie koostöö kohalikke hoidma ümbritsevat loodust - näiteks kehtib kokkulepe, et püssiga jahti ei peeta ning puu võetakse maha vaid endale maja või kanuu ehitamiseks. Lühidalt - peame seda piirkonda oma teiseks koduks ja suhe, mis meil selle 12 aasta jooksul kogukonnaga on tekkinud, on hindamatu. On tulnud ette naljakaid olukordi, kui meie äraolekul tuleb külla mõni kanadalane või ameeriklane, kes küsib: “Mis tundmatu sini-must-valge lipp see siin lehvib?” – ning siis on Amazonase “metslased” need, kes valget gringo´t ühe kaugel ning külmal maal elava “põlisrahva” olemasolust valgustavad.

Yanayakul on filmitud ka reisisarjad “Õhinapõhised Peruus” ning “Meelte sagedus Amazonases”. Kel huvi kuulata pikemat versiooni sellest, kuidas see metsamajutus tekkis, millised hullumeelsed juhtumised – armuafääridest üleujutusteni –  on tema saatust mõjutanud ning milliste juhuste tõttu ta seni veel püsti püsib, siis võtsime tema saamislugu jutustada selle aasta kõige esimest Reispassi raadiosaates, mida võite järelkuulata siin.


Torm vihmametsas

Aasta alguses aga käis piirkonnast üle suur torm. Tugevad tuuled ei ole seal tavapärased ning seetõttu ei ole sellega arvestatud ka majade konstruktsioonides. Torm räsis tugevalt eelkõige palmilehtedest katuseid. Kahe bungalo katus varises sisse ning ka vahekoridoride ning ühisruumi ehk indiaanipäraselt maloka katus on omadega läbi. Hoolimata sellest, et konstruktsioon on pealtnäha lihtne, ei ole tegelikult see päris nii – juba ainuüksi maloka katuses on üle kahe tuhande laepaneeli (millest igaüks omakorda koosneb kolmest palmioksast) ning materjali ei saa võtta kõrvalolevast metsast – asume üleujutataval looduskaitsealal ning sel juhul oleks see varsti palmidest paljas -, vaid tuleb tuua kaugemalt, kus ka vastavaid puid rohkem. 

Lisaks sellele kestab piirkonnas tugevam vihmaperiood ja kogu maja on saanud üksjagu kahjustada. Eriti kurb on see, et alles 2020. aasta juulis, kui maailmas valitseva olukorra tõttu ei olnud juba mitu kuud kohal käinud ühtegi välismaalast, kasutati aega selleks, et suur osa katusest välja vahetada ja kõik nägi välja nagu uus.

Tormitalgute väljakuulutamine

Siinkohal võtamegi südame rindu, et paluda Sinu tuge ja abi, et päästa Yanayaku jõe metsapesa nö halvimast – vihm sajab sisse iga päev ning varsti võib juhutuda, et pole enam midagi parandada. Me ei tea, millal me sinna reisida saame (Peruu kehtestas äsja uued karmid piirangud) ning ehkki toetame ka omalt poolt maja ülalpidamist kogu aeg, on meie oma ressursid selles osas praeguseks otsas. 

Meie soov on koguda kokku 57 000 Peruu sol´i ehk 13 100 eurot. Selle eest ehitab küla 10 bungalole, maloka´le ja ühendussildadele uue katuse, ehitab veetorni üles ning teeb veel nipet-näpet, mis hoiab meie džunglipesa “allavoolu” minemast. Näiteks köögimaja kõigub oma vaiadel juba sellise amplituudiga, et kõlbaks meremeestele laeva teki simulaatoriks. Seega läheb suur osa toetusest San Juan de Yanayaku ning Ayacucho Tipishka kogukonna meestele ja nende peredele otseseks töötasuks ning ehkki kumbki küla ei ole praegu otseselt näljas (kala ikka jões on), kulub neil turistide põua ajal raha siiski paljude esmavajalike kaupade (ravimid, toiduõli, riis, kütus jne) ostmiseks vägagi ära. Ja ega “töö Vargamäel ei lõppe”. Kõik, mis jääb üle, suuname otse San Juan de Yanayaku ja Ayacucho Tipishka küla kogukonda.

Et anda teile täpsem ettekujutus tormikahjude taastamistöödest, siis:

1) Kõige kriitilisem töö on maloka, 10 bungalo ning koridoride katused. Selle vahetamiseks tuleb varuda materjali, maksta kinni ühe ehitusspetsialisti tööaeg ning ca kümmekonna või veidi enama külamehega võtab see aega umbes üks kuu. Lehte on odavamat ja kallimat, kallima puhul peaks olemas “rahu majas” järgmiseks kaheksaks aastaks ning tööde kogumaksumus on 35 000 sol´i ehk ca 8 000 eurot. 

2) Tubades ja maloka´s tekkinud tormikahjustuste likvideerimiseks kulub umbkaudu 10 000 sol´i, mis on 2 300 eurot.  

3) Veetorn on ilmselt šnitti võtnud Pisa tornist – selle päästab ümberkukkumisest (õigemini, ehitab suisa uue ja betoonjalgadega torni lõpuni, millega tehti algust juba meie viimase reisi ajal 2019. lõpus) ca 7 000 sol´i ehk 1 610 euro eest. 

4) Köögimajale saab uued postid alla rammida ja vanade külge kruvida (need tuleb samuti kaugemalt tuua) ning põrandat lappida ca 5000 sol´i ehk 1 150 euro eest. See on samuti selline „kogu küla ettevõtmine“ ja paras spektaakel, kuidas suur hulk mehi tervet majapoolt üleval hoiavad...


Sinu toetusest oleneb palju

Vabandame veelkord pika jutu eest – kuid nagu öeldud, lühemalt ei oska – ja kui tunned, et tahaksid meie Yanayaku tormitalguid toetada, siis selleks puhuks on

Amazonas Reisid OÜ´l Luminor Pangas konto, mille number on EE361700017003962361. Selgitus: tormitalgud.

Sõnadeta selge, et oleme tänulikud iga summa eest. Ka 10 eurot on Peruu rahas 44 sol´i.

Õnneks on paljud head inimesed, kellega oleme koos Yayanayku džungliradasid tallanud, juba oma toetuse teele pannud. Üle poole kõige kriitilisema töö maksumusest on juba koos ja esimene lootusekiir Yanayaku pealike poole saab reedel (19.02.2021) teele saadetud. Kuid siinkohal loodame ka Sinu abile. Kui Sa elad kaasa meie tegemistele, hoolid Amazonasest, oled unistanud Peruusse reisimisest – juhtugu see siis 2 või 12 aasta pärast – siis on Sinu toetus oodatud ja hinnatud.

Heal meelel vastame ka kõikidele teie küsimustele nii telefoni teel kui meilitsi. Muidugi hoiame teid ehitustööde kulgemisega sõna ja pildi teel sellesama lehe kaudu kursis. Ning loomulikult loodame teid meie reisidel ikka näha, juhtugu see siis varem või hiljem.

Con mucho amor,

Ivo, Kaidi ning kogu Amazonas Reiside siin- ja sealpoolne hõim


 

Kui soovid, et hoiaksime Sind tormitalgute kulgemisega kursis, või

Sul tekkis mõtteid või ettepanekuid, saad need meie poole teele panna siit: