“Meelte sagedus Amazonases” 2019 @ETV2

 

„Meelte sagedus Amazonases“ on ETV2 dokumentaalsari eelmise aasta oktoobris toimunud ainulaadsest ja ebatavalisest rännakust sügavale Peruu džunglisse, mis tõstab fookusesse ka teised meeled peale nägemise.

 
 
 

Helirännak ja kuueosaline reisisari Amazonases

Kas on võimalik, et Amazonase sügavustes on liaanide ja mulla alla peitunud sajandivanune jõeaurik, millest kostub öösiti inimeste jutukõminat?

Kas tõesti on olemas džunglivaim, kes võtab sinu sõbra kuju, et sind sügavale metsa ära eksitada?

Kes jääb peale, kui 1000 põlispuu päästmiseks kaevatakse Yanayaku külas välja sõjakirves ning minnakse, roostes matšeeted käes, džunglisse tunginud saemehi peatama?

„Meelte sagedus Amazonases“ on dokumentaalsari eelmise aasta oktoobris toimunud ainulaadsest ja ebatavalisest rännakust sügavale Peruu džunglisse, mis tõstab fookusesse ka teised meeled peale nägemise. Mis juhtub, kui poeet, räppar, antropoloog ja sünnist saadik pime ajakirjanik koorivad end vihmametsas metafooriliselt alasti ja paljastuvad täielikult ümbritsevale keskkonnale?

Maailma tunnetamiseks on ainult üks vahend – inimese keha. Ning meeli on sellel ehk rohkemgi kui kuus. Ka reisil ei peidetud neist ühtegi ei hotelli- ega bussiakna taha. Lõhnad, helid, maitsed, tunded – need kõik olulised. Ning paljud neist saavad selgeks siis, kui panna silmad kinni – või kui jagada rännakut kellegagi, kel ei ole neid kunagi olnud.

Kolm nädalat pura selva´t – „ehedat metsa“ – on piisav aeg, et seguneksid öö ja päev, kuiv ja märg, pimedus ja valgus, sumin ja vaikus. Lõuna-Ameerika on tuntud oma maagilise realismi poolest - fantaasia kasvab kokku tõelisega, ning ühel hetkel ei saa keegi enam aru, mis on päris, mis illusioon. Ning järsku tundub, et see ei olegi oluline.

Reisiseltskond

Teekonnal osalesid räppar Henry Genka Kõrvits, Johan Kullerkup, e. Põhjamaade Hirm, Jakob Rosin, Ivo Tšetõrkin, Kaidi Reinu, režissöör Piibe Kolka, helikujundaja Liisa Taul.


Audiotelegrammid metsast I

R2 reisisaadet Reispass on sel korral (04.11.2018) tavapäratult juhtimas  Jakob Rosin ning Henry Genka Kõrvits, puhtalt selle pärast, et Ivo parandas parasjagu paati ja otsis generaatori jaoks bensiini, et kaamerate akusid laadida. Reisilised istuvad Ucayali jõe äärse Libertadi küla poes, otsivad päikese eest varju ning pajatavad näiteks sellest, mis häält teeb lind, keda Eesti keeles võiks nimetada Sarvröökuriks, või meetoditest, kuidas metsas elav Matseede suguharu nuusktubaka abil oma külale loomi jahtimas käib. Saatest astub läbi ka reisikaaslane Johan Kullerkup ehk Põhjamaade Hirm, kes jagab muljeid kohalike külameeste võimest veerand tunniga vaid matšeetede abil kottpimedas metsas laagriplats rajada.

Audiotelegrammid metsast II

R2 reisisaate Reispass külalissaatejuhiks on sel nädalal Jakob Rosin. Istume koos kahe antropoloogi, dokumentalist Piibe Kolka ja reisijuht Ivo Tšetõrkin'iga Peruu pealinnas Limas kohvikulaua taga ning võtame kokku kahenädalase rännaku džunglisse, millest valmib reisisari Meelte Sagedus Amazonases. Kuidas tajuda seda, et kajakasuurune nahkhiir su peast 10 cm kauguselt üle lendab ning mis tunne on kõndida läbi lirtsuva vihmametsa, sihiks Buenos Airese nimelise džungliküla higist nõretav öine tantsupidu, sellest saate teada sel pühapäeval.

reisikirjad

Reisikirjad Amazonasest

Reisi jooksul veerenud mõtteid ja erinevaid tundmusi talletati ka reisikirjadena blogisse, mida lugedes võib lugejagi end leida hetkest ja keskkonnast, mida nii värvikalt kirjeldatakse …


 
 

ETV saates "Hommik Anuga" olid külas Henry "Genka" Kõrvits, Jakob Rosin ja Ivo Tšetõrkin, kes käisid koos veel nelja inimesega kolmenädalasel reisil Amazonases. Sellest, miks nad sellise reisi ette võtsid ja mida nad seal täpselt nägid, tuli saates juttu.

Digigeenius, 31.10.2018

Jakob Rosin pärast pikka netipuhkust: uskumatu, millist jura inimesed kogu aeg telefonis ajavad! Jakob räägib lähemalt, mis juhtub nuti-inimestega suures metsas.

Naisteleht, 24.11.2018

Jakob Rosin: "Minu keelepruugis pole kohta sõnal «ei». Mõtlesin – põrgusse kõik. See on ju see, millest ma viieaastasest saati unistanud olen. "


Vikerrraadio, 01.11.2018

Jakob Rosin käis Peruus kolmenädalasel Amazonase matkal ning jagas oma muljeid Vikerraadio kuulajatega.
Kui tavaliselt kasutatakse reisidel peamiselt oma nägemismeelt, siis nägemispuudega Jakob tajus reisi läbi kuulmise, haistmise ja puudutamise.

Kroonika, 03.01.2019

Räppar Henry „Genka“ Kõrvits (44) võttis ette ekstreemreisi Peruusse, Amazonase vihmametsadesse, et olla tsivilisatsioonist eemal, elada looduse keskel, jälgida haruldasi linnu- ja loomaliike ja õppida, kuidas seal ellu jääda.

Edasi.org, 30.10.2018

Me oleme olnud nüüd Amazonase metsas pea kaks nädalat. Olen selle aja jooksul aru saanud, et minusugune valge gringo ei peaks siin kaua vastu, kirjutab muusik Henry “Genka” Kõrvits oma reisist Amazonase vihmametsa.


Sarja tootjad

Režissöör, operaator: Piibe Kolka

Helioperaator: Liisa Taul

Monteerijad: Piibe Kolka, Märten Vaher

Lisavõtted ja -salvestused: Ivo Tšetõrkin

Helikujundaja: Liisa Taul, Aleksandra Koel, Ekke Västrik

Värvimääraja: Alis Mäesalu

Graafika: Jaagup Metsalu

Tunnusmuusika: Otto Suits

Tõlked: Ivo Tšetõrkin, Aliine Lotman


Produtsendid: Ivo Tšetõrkin, Kaidi Reinu

Tootja: Amazonas Meedium @2019

Toodetud ERR-ile

Täname!

Viola Salu
Heiki Sepp
Maarja Merivoo-Parro
Ekke Västrik
Rainer Leemet
Tanel Kadalipp
Riin Ööbik
Kristina Rosin
Anu Kuusmann
Alasti Kino, Kristjan Pütsep
Saskia Lillepuu
Damien Bonduel
Epp Kubu
Darwin Aquituari Arimuya
Wilver Ahuanari Chota
Abram de San Juan de Yanayaku
Martin da Silva Saavedra
Jairo Llerena Valles
ERR
Raadio 2
BFM
Overall
Tradehouse
Amazonas Reisid
TÜHI (TÜ Humanitaarteaduste instituut), Carlo A. Cubero